Vysoký tlak a tep z chrbtice

02.08.2020

Blokády chrbtice, okrem klasických symptómov akými sú bolesť a obmedzenie pohybu, so sebou prinášajú aj menej pochopenú symptomatiku. Vysoký alebo zvýšený tlak a tep patria síce skôr medzi systémové poruchy organizmu, ale sprevádzajú veľmi často aj problémy s chrbticou, hlavne s krčnou a hrudnou.

Na to, aby sme pochopili mechanizmus, je potrebné si najprv povedať niečo o anatómii srdca:

  • Inervácia srdca je zabezpečovaná sympatickými a parasympatickými vláknami, ktoré tvoria kardiálny plexus. Parasympatická časť je tvorená pravým aj ľavým blúdivým nervom. Jej úlohou je znižovať tep, zmenšovať kontrakciu srdcového svalu a riadiť vazokonstrikciu ciev.
  • Sympatické nervové vlákna odstupujú zo spodnej časti krčnej chrbtice a z hornej časti hrudnej chrbtice. Tento fakt je dôležitý, zapamätajte si ho. Úlohou sympatika je zvyšovanie tepu, zvyšovanie kontrakcie svalu, tzv. "fight or flight" akcia, čiže aktívna odozva v prípade ohrozenia, ktorej dôsledkom je zrýchlenie činnosti srdca.

Pic by kenhub.com

Pri blokádach spodnej časti krčnej chrbtice a/alebo hornej časti hrudnej chrbtice často dochádza aj k dráždeniu sympatickej časti nervového systému srdca. Mozog túto situáciu riadi adekvátne, čiže prudko zvýši tlak a tep, ako keby bol človek v ohrození. Takto sa blokovaná chrbtica prejaví nielen bolesťou, ale aj vysokým tlakom a tepom.

Postihnutý jedinec reaguje neprimerane, cíti sa ohrozený na živote, pretože v jeho tele sa bez jeho vedomia alebo bez viditeľnej stresovej situácie, ktorú by zaznamenali jeho zmysly, spúšťa masívna stresová odozva. Dostavuje sa panický atak. Akútny vysoký krvný tlak vedie k preťaženiu ciev zásobujúcich mozog a spúšťa sa ochranný protokol v podobe lokálnych spazmov, aby nedošlo k mozgovej mrtvici. Spazmy šijového svalstva pripomínajú tetanické kŕče a postihnutý je označený za tetanika.

Keďže sa stav nerieši adekvátne, t.j. odblokovaním, úpravou pohybových návykov a cieleným cvičením, problém sa prehlbuje a u postihnutého sa v priebehu mesiacov rozvíja panická porucha a skutočná tetánia, pretože je permanentnom strese. Stres zdvíha hladinu kortizolu, ten bráni vstrebávaniu vápnika, nedostatok vápnika vedie k tetanickým kŕčom.

Takže áno, zvýšený alebo vysoký tlak a tep môže mať pôvod v chrbtici. Zároveň však upozorňujem, že blokády chrbtice sú len časťou (a bohužiaľ absurdne zanedbávanou) spektra príčin a je potrebné v prvom rade komplexné vyšetrenie, ktoré vyvráti srdce ako pôvodcu.

Ak je zdrojom blokovaná chrbtica, tak v sú za zvýšeným tlakom obvykle dve možné príčiny:

  • Buď je pôvodcom priamo blokáda hrudnej chrbtice v segmentoch Th1-Th4 a iritácia kardiálneho sympatika priamo platničkami alebo inými časťami chrbtice.
  • Alebo je blokovaná spodná časť krčnej chrbtice, hlavne segment C5-C6 a dráždené nervy, ktoré napájajú chrbticové extenzory. Najčastejšie je to svalový spazmus m. iliocostalis pri mediálnej hrane lopatky, ktorý potom spôsobuje útlak srdcového sympatika a produkciu symptómov.

Problematiku som detailne popísal v nasledujúcich člankoch, odporúčam prečítať všetky:

Terapia je jednoduchá a spočíva v odblokovaní príslušných segmentov. To, ako rýchlo dochádza k úľave, záleží predvšetkým na dĺžke trvania problému. Bohužiaľ, v praxi sa stretávam s tým, že náš zdravotný systém tento problém vôbec nechápe a ordinuje na neho lieky, čo umožňuje postihnutému telu prehlbovať patológiu.

Vystresovaná CNS potom potrebuje týždne až mesiace na upokojenie a návrat do normálu. Pritom sa to dalo vyriešiť za pár dní, keby sa postihnutému poskytla okamžite adekvátne terapia a poučil sa o správnom pohybovom režime.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na pochopenie súvislostí, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.