Postihnutý jedinec reaguje neprimerane, cíti sa ohrozený na živote, pretože v jeho tele sa bez jeho vedomia alebo bez viditeľnej stresovej situácie, ktorú by zaznamenali jeho zmysly, spúšťa masívna stresová odozva. Dostavuje sa panický atak. Akútny vysoký krvný tlak vedie k preťaženiu ciev zásobujúcich mozog a spúšťa sa ochranný protokol v podobe lokálnych spazmov, aby nedošlo k mozgovej mrtvici. Spazmy šijového svalstva pripomínajú tetanické kŕče a postihnutý je označený za tetanika.
Keďže sa stav nerieši adekvátne, t.j. odblokovaním, úpravou pohybových návykov a cieleným cvičením, problém sa prehlbuje a u postihnutého sa v priebehu mesiacov rozvíja panická porucha a skutočná tetánia, pretože je permanentnom strese. Stres zdvíha hladinu kortizolu, ten bráni vstrebávaniu vápnika, nedostatok vápnika vedie k tetanickým kŕčom.
Takže áno, zvýšený alebo vysoký tlak a tep môže mať pôvod v chrbtici. Zároveň však upozorňujem, že blokády chrbtice sú len časťou (a bohužiaľ absurdne zanedbávanou) spektra príčin a je potrebné v prvom rade komplexné vyšetrenie, ktoré vyvráti srdce ako pôvodcu.
Ak je zdrojom blokovaná chrbtica, tak v sú za zvýšeným tlakom obvykle dve možné príčiny:
- Buď je pôvodcom priamo blokáda hrudnej chrbtice v segmentoch Th1-Th4 a iritácia kardiálneho sympatika priamo platničkami alebo inými časťami chrbtice.
- Alebo je blokovaná spodná časť krčnej chrbtice, hlavne segment C5-C6 a dráždené nervy, ktoré napájajú chrbticové extenzory. Najčastejšie je to svalový spazmus m. iliocostalis pri mediálnej hrane lopatky, ktorý potom spôsobuje útlak srdcového sympatika a produkciu symptómov.