Symptomatika je celkom rozsiahla a poskytuje širokospektrálne prejavy od tlaku na hrudi, cez bolesti vystreľujúce k hrudnej kosti, bolesti pod lopatkou (typický je pocit "pichá ma pod lopatkou"), bolesti pri lopatke a v priestore medzi lopatkou a hrudnou chrbticou. Bolesti sa zhoršujú pri krčení pliec a záklone hlavy.
A tu sa dostávame k jadru problému - jeho príčinou často nie je hrudná, ale krčná chrbtica. Takže máme dve skupiny príčin, ktoré majú však často podobné symptómy.
Prvá skupina sú priamo blokády hrudnej chrbtice. Táto skupina je charakteristická tým, že absentuje spazmus pri lopatke. Symptómy sú spúšťané priamo z hrudnej chrbtice, blokové postavenie stavcov hornej časti hrudnej chrbtice je príčinou spazmov hlbokého svalstva, útlaku spinálnych nervov a dôvodom bolestí vyžarujúcich pod lopatku a do hrude.
Druhá skupina sú blokády spodnej časti krčnej chrbtice. Odtiaľ vedú nervy, ktoré napájajú nielen povrchové svaly, ale aj svaly hlbších vrstiev a tu sa trochu pristavím. Zo spazmov pri lopatke sú niekedy NESPRÁVNE obviňované svaly ako trapézius (m. trapesius) alebo romboidy (m. rhomboides). Pri hlbšom štúdiu tohto problému som sa dopracoval k nasledovnej teórii, ktorú mi prax neustále potvrdzuje:
Opuchnuté svalové skupiny pri lopatke nie sú v tomto prípade spôsobené spazmami trapézu alebo romboidov, ale svalmi hlbokými. Kauzálnu zodpovednosť nesú hlavne iliocostalis a to prevažne iliocostalis thoracis, prípadne cervicis a najčastejšie longissimus, opäť jeho hrudná či krčná sekcia.
Prečo je to tak? Spomínané svalové skupiny sú vo veľkej miere napájané nervami brachiálneho plexu okupujúceho spodnú časť krčnej chrbtice.