Bolesti pri lopatke, pichanie a spazmy medzi lopatkami

24.11.2019

Asi najčastejší problém, s ktorým sa v súčasnosti stretávam, má pôvod najmä v pohybových stereotypoch. O jednej veľkej skupine príčin sme si povedali v článkoch Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke, dnes sa pozrieme na problém z iného uhla.

Zopakujme si, čo už vieme:

Bolesti vyžarujúce k lopatke, pod lopatku a často až do hrude, sprevádzané spazmami svalstva pri mediálnej hrane lopatky, sú veľmi častým fenoménom, ktorý sprevádza blokády chrbtice.

Diagnostika je mätúca a pomerne často je nesprávne diagnostikovaná hrudná chrbtica ako pôvodca problému, keďže podstatná časť symptómov leží v tejto oblasti. Aj preto nepomáhajú obstreky v tejto časti a odblokovanie hrudnej chrbtice a masáž spazmov pri lopatke prinesie iba krátkodobú úľavu a problém neustále recidivuje.

Symptomatika je celkom rozsiahla a poskytuje širokospektrálne prejavy od tlaku na hrudi, cez bolesti vystreľujúce k hrudnej kosti, bolesti pod lopatkou (typický je pocit "pichá ma pod lopatkou"), bolesti pri lopatke a v priestore medzi lopatkou a hrudnou chrbticou. Bolesti sa zhoršujú pri krčení pliec a záklone hlavy.

A tu sa dostávame k jadru problému - jeho príčinou často nie je hrudná, ale krčná chrbtica. Takže máme dve skupiny príčin, ktoré majú však často podobné symptómy.

Prvá skupina sú priamo blokády hrudnej chrbtice. Táto skupina je charakteristická tým, že absentuje spazmus pri lopatke. Symptómy sú spúšťané priamo z hrudnej chrbtice, blokové postavenie stavcov hornej časti hrudnej chrbtice je príčinou spazmov hlbokého svalstva, útlaku spinálnych nervov a dôvodom bolestí vyžarujúcich pod lopatku a do hrude.

Druhá skupina sú blokády spodnej časti krčnej chrbtice. Odtiaľ vedú nervy, ktoré napájajú nielen povrchové svaly, ale aj svaly hlbších vrstiev a tu sa trochu pristavím. Zo spazmov pri lopatke sú niekedy NESPRÁVNE obviňované svaly ako trapézius (m. trapesius) alebo romboidy (m. rhomboides). Pri hlbšom štúdiu tohto problému som sa dopracoval k nasledovnej teórii, ktorú mi prax neustále potvrdzuje:

Opuchnuté svalové skupiny pri lopatke nie sú v tomto prípade spôsobené spazmami trapézu alebo romboidov, ale svalmi hlbokými. Kauzálnu zodpovednosť nesú hlavne iliocostalis a to prevažne iliocostalis thoracis, prípadne cervicis a najčastejšie longissimus, opäť jeho hrudná či krčná sekcia.

Prečo je to tak? Spomínané svalové skupiny sú vo veľkej miere napájané nervami brachiálneho plexu okupujúceho spodnú časť krčnej chrbtice.

Pic by https://doctorspainreliefsystems.com/back-muscles/

Väčšina pacientov sa pri popise svojich problémov so spazmami pri lopatke alebo bolesťami pod lopatkou, či na hrudi, sťažuje aj na bolesti alebo diskomfort v krčnej chrbtici. Tento fakt sa často prehliada alebo sa nesprávne posudzuje ako dôsledok spazmov, pritom je jeho príčinou.

Blokády spodnej časti krčnej chrbtice spúšťajús spazmy najhlbších svalových skupín, najmä multifudov, zvýšená kompresia v tejto oblasti v kombinácii s úzkymi foraminami postačuje na to, aby sa veľmi rýchlo rozvinuli vyššie opísané príznaky.

Ďalšou skupinou svalov, ktorá sa podieľa na bolestiach pri lopatke sú romboidy a predný pílovitý sval - serratus anterior.

Romboidy pomáhajú pri priťahovaní lopatky ku chrbtici, spolupracujú so zdvíhačom lopatky pri elevácii lopatky a pomáhajú rotovať lopatku vzhľadom k ramenu. Predný pílovitý sval je ich antagonistom a navzájom spolupracujú. Zjednodušene povedané, predný pílovitý sval ťahá lopatku po hrudnom koši dopredu, romboidy dozadu smerom ku chrbtici, prípadne hore.

Inervácia oboch svalových skupín je zabezpečená z nervov brachiálneho plexu, korene odstupujú prevažne z C5-C6, ale prispievajú segmenty nad aj pod. Ako už vieme, segment C5-C6 je v súčasnosti najviac namáhaný segment krčnej chrbtice, pretože je v zmysle pohybových stereotypov neustále tlačená do predklonu vďaka mobilom a vynúteným pracovným polohám.

Vzhľadom na robustnú stavbu brachiálneho nervového systému sú niekedy blokádami dráždené vetvy inervujúcu m. iliocostalis ako sme si popísali vyššie, ale niekedy sú to práve vetvy inervujúce romboidy a pílovitý sval.

Telo sa bráni rozvojom spazmov romboidov a pílovitého svalu a v spolupráci s nedostatkom pohybov lopatky dochádza k "uťahovaniu" lopatky k hrudnému košu. Aj keď serratus anterior priamo netlačí na iliocostalis, podieľa sa na zhoršovaní stavu tým, že fixuje mediálnu hranu lopatky a neumožňuje prirodzený pohyb. Romboidy k tomu prispievajú podobne, fixujú mediálnu hranu oproti chrbtici a výsledkom je minimálny pohyb a zvýšený tlak na svalové skupiny pod, čiže hlavne na iliocostalis.

V spazme je neskôr aj fasciálny systém okolo lopatky a prispieva k zníženiu pohyblivosti. Zvýšený tlak svalov a fascií akceptuje iliocostalis patologicky, sval sa bráni spazmom a inervácia zvýšenou produkciou prostaglandínov a výsledkom je opuch a bolesť.

Symptomatika je pomerne jednoduchá - bolesť a opuch svalov pri mediálnej hrane lopatky, neschopnosť alebo znížená schopnosť hýbať lopatkou a masívny spazmus celej oblasti. Postihnutý reportuje silnú, pichľavú až bodavú bolesť v priestore pri lopatke nezriedka propagujúcu až do hrude.

Terapia záleží od aktuálneho stavu, ale určite je potrebné reponovať oblasť brachiálneho plexu a cieleným cvičením zabezpečiť, aby nedochádzalo k recidíve. Aktiváciu romboidov a serratus anterior je možné jednoducho zabezpečiť tzv. lopatkovým klikom, je to jednoduchý pohyb, pri ktorom nedochádza ku flexii v lakťoch, ale pohyb smerom dole a hore zabezpečia ramená, romboidy a serratus anterior. Cvičení je samozrejme viac.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.