Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Bolesti pri lopatke, pichanie a spazmy medzi lopatkami

Asi najčastejší problém, s ktorým sa v súčasnosti stretávam, má pôvod najmä v pohybových stereotypoch. O jednej veľkej skupine príčin sme si povedali v článkoch Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke, dnes sa pozrieme na problém z iného uhla.
Zopakujme si, čo už vieme:
Bolesti vyžarujúce k lopatke, pod lopatku a často až do hrude, sprevádzané spazmami svalstva pri mediálnej hrane lopatky, sú veľmi častým fenoménom, ktorý sprevádza blokády chrbtice.
Diagnostika je mätúca a pomerne často je nesprávne diagnostikovaná hrudná chrbtica ako pôvodca problému, keďže podstatná časť symptómov leží v tejto oblasti. Aj preto nepomáhajú obstreky v tejto časti a odblokovanie hrudnej chrbtice a masáž spazmov pri lopatke prinesie iba krátkodobú úľavu a problém neustále recidivuje.
Symptomatika je celkom rozsiahla a poskytuje širokospektrálne prejavy od tlaku na hrudi, cez bolesti vystreľujúce k hrudnej kosti, bolesti pod lopatkou (typický je pocit "pichá ma pod lopatkou"), bolesti pri lopatke a v priestore medzi lopatkou a hrudnou chrbticou. Bolesti sa zhoršujú pri krčení pliec a záklone hlavy.
A tu sa dostávame k jadru problému - jeho príčinou často nie je hrudná, ale krčná chrbtica. Takže máme dve skupiny príčin, ktoré majú však často podobné symptómy.
Prvá skupina sú priamo blokády hrudnej chrbtice. Táto skupina je charakteristická tým, že absentuje spazmus pri lopatke. Symptómy sú spúšťané priamo z hrudnej chrbtice, blokové postavenie stavcov hornej časti hrudnej chrbtice je príčinou spazmov hlbokého svalstva, útlaku spinálnych nervov a dôvodom bolestí vyžarujúcich pod lopatku a do hrude.
Druhá skupina sú blokády spodnej časti krčnej chrbtice. Odtiaľ vedú nervy, ktoré napájajú nielen povrchové svaly, ale aj svaly hlbších vrstiev a tu sa trochu pristavím. Zo spazmov pri lopatke sú niekedy NESPRÁVNE obviňované svaly ako trapézius (m. trapesius) alebo romboidy (m. rhomboides). Pri hlbšom štúdiu tohto problému som sa dopracoval k nasledovnej teórii, ktorú mi prax neustále potvrdzuje:
Opuchnuté svalové skupiny pri lopatke nie sú v tomto prípade spôsobené spazmami trapézu alebo romboidov, ale svalmi hlbokými. Kauzálnu zodpovednosť nesú hlavne iliocostalis a to prevažne iliocostalis thoracis, prípadne cervicis a najčastejšie longissimus, opäť jeho hrudná či krčná sekcia.
Prečo je to tak? Spomínané svalové skupiny sú vo veľkej miere napájané nervami brachiálneho plexu okupujúceho spodnú časť krčnej chrbtice.

Pic by https://doctorspainreliefsystems.com/back-muscles/
Väčšina pacientov sa pri popise svojich problémov so spazmami pri lopatke alebo bolesťami pod lopatkou, či na hrudi, sťažuje aj na bolesti alebo diskomfort v krčnej chrbtici. Tento fakt sa často prehliada alebo sa nesprávne posudzuje ako dôsledok spazmov, pritom je jeho príčinou.
Blokády spodnej časti krčnej chrbtice spúšťajús spazmy najhlbších svalových skupín, najmä multifudov, zvýšená kompresia v tejto oblasti v kombinácii s úzkymi foraminami postačuje na to, aby sa veľmi rýchlo rozvinuli vyššie opísané príznaky.
Ďalšou skupinou svalov, ktorá sa podieľa na bolestiach pri lopatke sú romboidy a predný pílovitý sval - serratus anterior.
Romboidy pomáhajú pri priťahovaní lopatky ku chrbtici, spolupracujú so zdvíhačom lopatky pri elevácii lopatky a pomáhajú rotovať lopatku vzhľadom k ramenu. Predný pílovitý sval je ich antagonistom a navzájom spolupracujú. Zjednodušene povedané, predný pílovitý sval ťahá lopatku po hrudnom koši dopredu, romboidy dozadu smerom ku chrbtici, prípadne hore.
Inervácia oboch svalových skupín je zabezpečená z nervov brachiálneho plexu, korene odstupujú prevažne z C5-C6, ale prispievajú segmenty nad aj pod. Ako už vieme, segment C5-C6 je v súčasnosti najviac namáhaný segment krčnej chrbtice, pretože je v zmysle pohybových stereotypov neustále tlačená do predklonu vďaka mobilom a vynúteným pracovným polohám.
Vzhľadom na robustnú stavbu brachiálneho nervového systému sú niekedy blokádami dráždené vetvy inervujúcu m. iliocostalis ako sme si popísali vyššie, ale niekedy sú to práve vetvy inervujúce romboidy a pílovitý sval.

Telo sa bráni rozvojom spazmov romboidov a pílovitého svalu a v spolupráci s nedostatkom pohybov lopatky dochádza k "uťahovaniu" lopatky k hrudnému košu. Aj keď serratus anterior priamo netlačí na iliocostalis, podieľa sa na zhoršovaní stavu tým, že fixuje mediálnu hranu lopatky a neumožňuje prirodzený pohyb. Romboidy k tomu prispievajú podobne, fixujú mediálnu hranu oproti chrbtici a výsledkom je minimálny pohyb a zvýšený tlak na svalové skupiny pod, čiže hlavne na iliocostalis.
V spazme je neskôr aj fasciálny systém okolo lopatky a prispieva k zníženiu pohyblivosti. Zvýšený tlak svalov a fascií akceptuje iliocostalis patologicky, sval sa bráni spazmom a inervácia zvýšenou produkciou prostaglandínov a výsledkom je opuch a bolesť.
Symptomatika je pomerne jednoduchá - bolesť a opuch svalov pri mediálnej hrane lopatky, neschopnosť alebo znížená schopnosť hýbať lopatkou a masívny spazmus celej oblasti. Postihnutý reportuje silnú, pichľavú až bodavú bolesť v priestore pri lopatke nezriedka propagujúcu až do hrude.
Terapia záleží od aktuálneho stavu, ale určite je potrebné reponovať oblasť brachiálneho plexu a cieleným cvičením zabezpečiť, aby nedochádzalo k recidíve. Aktiváciu romboidov a serratus anterior je možné jednoducho zabezpečiť tzv. lopatkovým klikom, je to jednoduchý pohyb, pri ktorom nedochádza ku flexii v lakťoch, ale pohyb smerom dole a hore zabezpečia ramená, romboidy a serratus anterior. Cvičení je samozrejme viac.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: