Hallux valgus (halux) alebo vybočený palec: možnosti terapie

07.04.2019

Halux je ideálnym príkladom ako funguje ľudská dôverčivosť. Halux je nepríjemná diagnóza, strpčuje život a jej majiteľ je ochotný absolvovať čokoľvek, len aby sa ho zbavil. A tak skúsi bylinnú liečbu (nepomáha), liečbu doplnkami (nepomáha), ožarovaním (nepomáha), akupunktúrou (nepomáha), ortopedickými lokálnymi fixátormi (nepomáha) a dokonca je ochotný skúsiť aj "odborníka", ktorý tvrdí, že vám halux za pár stoviek eur "napraví".

Halux nereaguje na nič a jeho majiteľ je o poznanie bohatší a o pár stovák eur ľahší.

O tom, či sa dá s tuto diagnózou bez chirurgického zásahu niečo robiť, rozhoduje niekoľko faktorov.

Kľúčový faktor, ktorý má na ďalší postup zásadný vplyv, je aktuálny stav haluxu. Ak je stav zatiaľ iba funkčný, čiže dochádza k rotovaniu palca, ale ešte bez organických zmien na tkanivách, je reálna šanca tvorbu haluxu zastaviť alebo spomaliť.

Ak je stav už organický, čiže došlo k rozvoju organických zmien, pribudli výrastky a štrukturálne zmeny na kĺbových puzdrách, šľachách a úponoch, halux je logicky konzervatívne nezvratný. Takýto stav je do istej miery redukovateľný operačne, ale aj tu je výsledok otázny a v budúcnosti vedie k opakovaniu problému.

Prečo je to tak?

Pretože halux, čiže vybočený palec, nie je problém palca. Halux je dôsledok, nie príčina. Palec vám nezačne rotovať len tak pre nič za nič.

Príčiny

Dôvody tvorby haluxov treba hľadať v štrukturálnych a funkčných zmenách organizmu, najmä klenby nohy a chrbtice.

Distribúcia napätia v klenbe nohy je ovplyvnená zložitým komplexom navzájom interagujúcich pohybov. To, ako našlapujete, je ovplyvnené nielen samotným chodidlom, ale aj stavom kolenného a bedrového kĺbu. Takisto polohou panvy, zapojením hlbokého svalstva pri chôdzi, dýchaním, stavom chrbtice a polohou lebky na prvom krčnom stavci.

Funkčné blokády chrbtice spôsobujú to, že si podvedome začnete hľadať úľavovú alebo vynútenú polohu a meníte pohybový stereotyp.

Poškodené veľké kĺby vás takisto nútia do zmien pohybu, ktoré sa prenášajú až do chodidiel.

Nesprávne dýchanie so zatiahnutým bruchom vplýva na celkovú postúru, hrudná kyfóza sa prehlbuje, telo sa nakláňa dopredu.

Štrukturálne zmeny na väzivách chodidla podporujú klesanie klenby a redistribúciu napätia.

Postavenie kostí v klenbe chodidla, najmä poloha talusu, vplýva na distribúciu napätia.

Za normálnych okolností je tlak tela na klenbu rovnomerný a energia "tečie" skôr po laterálnej (bočnej) strane. Poznáte to aj podľa toho, že zanechávate charakteristické oblé stopy v piesku, kde vonkajšia hrana je viditeľná úplne, vnútorná vôbec.

Z dôvodu zmien v organizme dochádza k redistribúcii napätia a zvyšuje sa tlak na mediálnu (vnútornú) hranu chodidla. Klenba je zrazu tlačená dole, viac energie "tečie" cez talus do mediálnej časti chodidla, palec je nútený rotovať, pretože sa ako keby otáča okolo kĺbu pričom je ťahaný kožou a väzivami, ktoré ho spájajú s vedľajšim prstom.

Keď sa tento funkčný stav nerieši, kĺb sa bráni najprv opuchom a zápalom a neskôr ho začne telo stabilizovať tvorbou výrastkov. To už je halux plne rozvinutý a stav v podstate nevratný.

Terapia

Terapia je účinná v prípade, že je halux ešte len vo funkčnej fáze a príčiny sú vratné. Napríklad blokády driekovej chrbtice a nesprávne postavenie panvy sa dá terapiou napraviť, čo má pozitívny vplyv na halux.

Dá sa napraviť postavenie talusu v klenbe nohy a tiež skontrolovať ďalšie kosti - cuboid, lateral cuneiform, atď..

Hľadanie príčin tvorby haluxu je však hľadanie ihly v kope sena. Ľudské telo reaguje na množstvo vplyvov a na jeho chode sa podpisujú nielen kostrové, svalové, fasciálne, šlachové a úponové zmeny, ale aj psychický stav. Nedá sa s istotou tvrdiť, že za váš konkrétny halux môže napríklad blokáda cervikokraniálneho prechodu. Môže to byť kľudne zmena spojivového systému chodidla nohy, s ktorou neurobíte nič.

Uvediem z praxe jeden príklad: 40 ročný muž, ktorý ma navštivil po roku bolestí driekovej chrbtice propagujúcich do pravej dolnej končatiny. Po odblokovaní a cielenom cvičení mu po 2 týždňoch zmizli bolesti driekovej chrbtice aj nohy. Po mesiaci ma preventívne navštívil a medzi rečou spomenul, že si všimol, že mu zmizol aj halux, ktorý sa začal tvoriť na pravej nohe. Predtým sme sa o haluxe vôbec nebavili a ja som vôbec netušil, že má aj tento problém. Reponovaním chrbtice a úpravou pohybového režimu zrejme došlo k úprave distribúcie napätia v klenbe chodidla a stav sa postupne normalizoval.

Môj záver: halux je zaujímavá diagnóza s množstvom premenných, ktoré majú zásadný vplyv na jeho terapiu. Vo funkčnej fáze je ešte šanca stav zvrátiť, chronické stavy sú už nevratné. Úspech terapie je vzhľadom na komplexnosť problému otázny a klient by mal mať naozaj realistické očakávania. Plne rozvinutý halux s výrastkami a zmeneným kĺbom nie je možné napraviť, ušetrite si peniaze.

Pic by: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014". WikiJournal of Medicine  

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...    

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.