Príčiny
Dôvody tvorby haluxov treba hľadať v štrukturálnych a funkčných zmenách organizmu, najmä klenby nohy a chrbtice.
Distribúcia napätia v klenbe nohy je ovplyvnená zložitým komplexom navzájom interagujúcich pohybov. To, ako našlapujete, je ovplyvnené nielen samotným chodidlom, ale aj stavom kolenného a bedrového kĺbu. Takisto polohou panvy, zapojením hlbokého svalstva pri chôdzi, dýchaním, stavom chrbtice a polohou lebky na prvom krčnom stavci.
Funkčné blokády chrbtice spôsobujú to, že si podvedome začnete hľadať úľavovú alebo vynútenú polohu a meníte pohybový stereotyp.
Poškodené veľké kĺby vás takisto nútia do zmien pohybu, ktoré sa prenášajú až do chodidiel.
Nesprávne dýchanie so zatiahnutým bruchom vplýva na celkovú postúru, hrudná kyfóza sa prehlbuje, telo sa nakláňa dopredu.
Štrukturálne zmeny na väzivách chodidla podporujú klesanie klenby a redistribúciu napätia.
Postavenie kostí v klenbe chodidla, najmä poloha talusu, vplýva na distribúciu napätia.
Za normálnych okolností je tlak tela na klenbu rovnomerný a energia "tečie" skôr po laterálnej (bočnej) strane. Poznáte to aj podľa toho, že zanechávate charakteristické oblé stopy v piesku, kde vonkajšia hrana je viditeľná úplne, vnútorná vôbec.
Z dôvodu zmien v organizme dochádza k redistribúcii napätia a zvyšuje sa tlak na mediálnu (vnútornú) hranu chodidla. Klenba je zrazu tlačená dole, viac energie "tečie" cez talus do mediálnej časti chodidla, palec je nútený rotovať, pretože sa ako keby otáča okolo kĺbu pričom je ťahaný kožou a väzivami, ktoré ho spájajú s vedľajšim prstom.
Keď sa tento funkčný stav nerieši, kĺb sa bráni najprv opuchom a zápalom a neskôr ho začne telo stabilizovať tvorbou výrastkov. To už je halux plne rozvinutý a stav v podstate nevratný.