5 mýtov o masáži

22.11.2020

Mýtus č. 1: Masáž by nemala byť cítiť

Toto je asi najčastejší mýtus, resp. najmenej chápaná problematika a rozsiahlosť dezinformácií, ktoré ju sprevádzajú, je priamo úmerná neznalosti problematiky toho, kto sa k nej vyjadruje. Pravda je taká, že je to prísne individuálne. To, ako človek reaguje na dotyk a tlak s ním spojený, záleží na mnohých faktoroch. Vymenujem aspoň tie základné:


  • Citlivosť 

Tam, kde jeden človek nemihne okom, pretože má vyššie posadený prah bolesti (menej receptorov a nervový systém, pri ktorom by stredoveká inkvizícia zaplakala a vrátila licenciu), tam má iný pocit, že sa práve stal obeťou útoku šialenej dlane.

  • Aktuálny stav

Ak práve vyleziete z fitka, v ktorom ste dosiahli osobný rekord v mŕtvom ťahu, Váš chrbát bude na masáž reagovať rovnako ako po úderoch bejzbalkou, prípadne po týždňovom polihovaní na brehu mora, kde jedinou aktivitou je n e k o n e č n e d l h o trvajúci pohyb ruky naťahujúcej sa za fľašou s vodou.

  • Časový interval

Boli ste na masáži naposledy v dobe, keď bol byvolí roh posledným výkrikom masážnej techniky? Tak potom očakávajte búrlivejšiu reakciu.

  • Periodicita

Aj tu platí, že profylaxia a pravidelnosť je účinnejšia a komfortnejšia, ako odstraňovanie katastrofy, keď sa konečne, veľakrát po rokoch odmietania existencie problému, dostaví.

  • Masér

Je faktor, ktorý sa našťastie dá riadiť a ovládanie máte v rukách Vy. Ak sa riadiť nedá, lebo je vo svojom presvedčení o vlastnej dokonalosti zabývaný pevnejšie ako roxor v betóne, je riešenie na dosah ruky, konkrétne v tomto prípade napríklad na druhej strane ulice-u iného maséra.

  • Výber masáže

Tu je dôležité vedieť, čo vlastne chcete. Máte veľmi stuhnutý chrbát a potrebujete rozmasírovať? Tak Vám zrejme nepomôže klasická masáž, ale mäkké techniky - a tie je cítiť lebo ich cieľom je tlakom uvoľniť mäkké tkanivá. Chcete si len tak oddýchnuť, zavrieť oči a vypočuť si nejakú ezo uspávanku? Tak si to namierte tam, kde sa špecializujú na relax a kde o praskaní fazetových kĺbov stavcov pri uvoľňovaní chrbtice nikdy nepočuli a keby aj počuli, tak sa radšej prežehnajú.

Mýtus č. 2: Je jedno akú masáž absolvujem

Verte mi, nie je to jedno. Aj keď každý masér vnáša do svojho poslania kus individuality, predsa len sa masážne techniky dajú kategorizovať podľa toho akým spôsobom ovplyvňujú telo. Niekto nedá dopustiť na bankovanie, inému to robí doslova zle. Ďalší vyhľadáva reflexnú terapiu chodidiel, iný po jej absolvovaní ani okom nemihol. 

Aj tu platí, že čo vyhovuje môjmu známemu, nemusí mne. A je to tak v poriadku, opäť platí princíp individuality. Ak máte šteklivé chodidlá, vyhnite sa reflexke oblúkom, ak máte zablokovanú chrbticu, klasická masáž Vám nepomôže. Ak si nie ste istí, ako Váš problém riešiť, obráťte sa pokojne aj na mňa - ak neviem pomôcť ja, tak viem možno poradiť akým smerom sa uberať.

Mýtus č. 3: Masáž je dobrá len na relax

Korene masáže siahajú do 4. tisícročia p.n.l. a za ten čas sa z jednoduchých dotykov vyvinulo niekoľko desiatok terapií, ktoré naozaj pomáhajú. Legislatívne podmienky a slabá osveta odsunuli túto plnohodnotnú alternatívnu pomoc do úplného tieňa, odkiaľ sa veľmi pomaly a prácne štverá na svetlo akceptovania. 

Adekvátne zvolený a kvalitne prevedený masérsky výkon dokáže veľakrát ukrátiť človeka o zdĺhavé liečenie a nič neriešiacu konzumáciu liekov. A ušetrí kopu peňazí. Z príkladov spomeniem akupunktúru - pôvodom akupresúrna technika je dnes vyhľadávanou a akceptovanou terapiou, ktorá má výsledky aj na miestach, kde to už obvykle klasická medicína vzdáva a odchádza na panáka na ukľudnenie.

Mýtus č. 4: Masáž vyrieši všetky moje problémy

Ďalší mýtus, ktorý pramení z presvedčenia, že za môj stav je zodpovedný niekto iný. Vy a len Vy máte v rukách svoje zdravie, psychiku, svoj život a nikto iný za Vás Vaše problémy nevyrieši. Masér, rovnako ako ktokoľvek iný, je len sprostredkovateľ a odchodom z jeho pracoviska sa začína pre Vás to najdôležitejšie - Vaša práca na sebe. A kde je práca, tam sú aj výsledky a dlhotrvajúci efekt. 

A nezabúdajte - aj masér je len človek a jeho odbornosť aj schopnosti odrážajú stav jeho aktuálneho vedomia. (Medzi nami, 20 certifikátov na stene podľa mňa skôr vyvoláva obavy typu "ako často sa dostane k praktickému výkonu a tým pádom aká je jeho odbornosť v konkrétnej masáži")

Mýtus č. 5: Masáž je nákladná

Jedna terapia stojí cca toľko, čo hodina odbornej práce v autoservise. Je zaujímavé, že keď v aute začnú blikať kontrolky, okamžite sa s ním uteká do servisu. Keď blikajú kontrolky v tele, utekáme do lekárničky po niečo, čo tie kontrolky nachvíľu vypne. A potom znovu a znovu. A keď už je zle, tak hľadáme terapeuta, ktorý urobí zázrak na počkanie.

Svojim klientom odporúčam, aby si interval návštev zvolili pravidelne, podľa svojich potrieb. Volám to STK chrbtice. Tí, ktorí pochopili, že investícia do svojho zdravia raz za čas je bagateľ v porovnaní s nákladnou liečbou, ktorá obvykle nasleduje po neriešení varovných signálov, sú dnes mojimi priateľmi a okrem toho, že majú možnosť pravidelne vidieť moju vysmiatu tvár, užívajú si plnohodnotný a komfortný život bez bolestí.

Nájdite si aj Vy svojho terapeuta a vytvorte spolu s ním svoju novú realitu, v ktorej Vám bude tak, ako si Vy budete želať.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na pochopenie súvislostí, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...