Bolesť ramena - rotátorová manžeta

07.06.2019

Rotátorová manžeta alebo manžeta rotátorov je sústava šliach 4 svalov ovládajúcich rameno. Ako už sám názov napovedá, ich úlohou je pomáhať v rotácii ramennej kosti. Okrem toho sa podieľajú na stabilizácii chodu ramennej kosti v kĺbnom systéme ramena ako fixačné laná.

M. supraspinatus alebo nadhrebeňový sval

Drží ramennú kosť v správnej pozícii a pomáha rotovať pri upažení.

M. infraspinatus alebo podhrebeňový sval

Dominantný rotátorovy sval, pomáha pri vonkajšej rotácii a naťahovaní ramena.

M. teres minor alebo malý oblý sval

Najmenší rotátorový sval, pomáha pri vonkajšej rotácii, spolupracuje s podhrebeňovým svalom.

M. subscapularis alebo podlopatkový sval

Stabilizuje polohu lopatky oproti ramennej kosti, pomáha pri rotácii dovnútra (napríklad pri pohybe dlane za chrbát) a pri pohybe ruky dole.

Zdroje bolestí rotátorového systému

Bolesti ramena, ktoré súvisia s rotátorovu manžetou, sú spôsobované 4 hlavnými zdrojmi:

Akútna trauma

Rýchle preťaženie, najčastejšie spôsobené prudkým pohybom. Trhnutie pri lyžovačke, náraz pri údere, natiahnutie pri hode, ...

Chronické stereotypné preťažovanie

Najčastejšie vzniká pri športe, kde je pohyb ramien a rúk dominantným prvkom pohybu - volejbal, basketbal, golf, hod oštepom, ... Alebo pri opakovanom pohybovom stereotype v práci, najčastejšie na pracovnej linke, kde sa denne robia stovky cyklov.

Blokáda spodnej časti krčnej chrbtice

Blokované nervy brachiálneho plexu, hlavne segmentov C5-C6 a C6-C7, sú častým dôvodom spazmov svalov rotátorovej manžety a nasledovnej kĺbnej blokády ramena. Tento problém je prenesený z krčnej chrbtice a a jeho zdrojom nie je rameno.

Reflexný distálny spazmus

Spazmus svalov rotátorovej manžety bol pozorovaný napríklad pri náleze tumoru na pľúcach alebo pri problémoch so žlčníkom. Telo takýmto spôsobom kompenzuje lokálne problémy, ktoré nemajú zjavné bolestivé symptómy a vytvorí bolesť na inom mieste tela, v tomto prípade v ramene.

Diagnostika

Z hľadiska poškodenia rotátorového systému rozoznávame 2 hlavné skupiny problémov a to:

1. svalový spazmus jedného alebo viacerých rotátorových svalov

Tento problém má dobrú prognózu, samozrejme pokiaľ sa správne identifikuje zdroj spazmu. Bohužiaľ je momentálne preferovanou stratégiou spazmované rameno obstrekovať a to aj niekoľkokrát.

Najmä v prípade, keď je blokovaný brachiálny plexus, je táto stratégia cestou do väčších problémov, pretože spazmovaný systém tlačí hlavicu ramennej kosti do jamky, telo sa bráni zápalom a uťahovaním spazmu.

2. ruptúra rotátorovej manžety

Poškodenie šliach alebo úponov takisto zhoršuje dlhodobý spazmus, ale na rozdiel od prvej skupiny, tento má ochranný charakter. Prognóza je priamo závislá na rozsahu poškodenia, drobné ruptúry je ešte telo schopné zahojiť, ale trvá to mesiace. 

Väčšie ruptúry, najmä na m. supraspinatus, sú už konzervatívne nerehabilitovateľné a oddaľovanie chirurgického zásahu iba zhoršuje východiskovú pozíciu. Telo sa bráni tvorbou kalcifikátov na poškodených šľachách a úponoch a namiesto jednodňovej laparoskopie je po pár mesiacov potrebná otvorená operácia s diskutabilnými výsledkami.

Reakcie svalov rotátorovej manžety je možné jednoducho otestovať pár pohybmi, ako v týchto videách:

Z testov nie je možné úplne presne určiť rozsah poškodení, iba reaktibilitu, čiže na ktorý sval klient reaguje. Dôvodom reakcie môže byť iba spazmus alebo už poškodená časť rotátorovej manžety. Presnú diagnózu stanoví MRI.

Terapia

Ak je dôvodom bolestí ramena iba spazmus rotátorov, je potrebné identifikovať, či ide o ochranný spazmus z dôvodu krátkodobého alebo dlhodobého preťaženia ramena. V tomto prípade je dostačujúca masáž rotátorov a postupné pomalé cvičenie jednoduchých cvikov v zmysle postizometrickej relaxácie.

Ak je dôvodom reflexný spazmus z dôvodu blokády krčnej chrbtice, je potrebné zamerať pozornosť sem. Reponovať krčnú chrbticu a nastaviť cvičenie primárne na rehabilitáciu krčnej chrbtice a sekundárne na strečing rotátorov.

Ak je dôvodom ruptúra šliach alebo úponov, záleží na rozsahu poškodenia, či bude nutná laparoskopia alebo postačí kľudový režim, ktorý umožní drobným trhlinám zaceliť sa.

Ak je dôvodom poškodenie akromioklavikulárneho kĺbu alebo subakromiálnej burzy, musí sa identifikovať príčina a cieleným cvičením znížiť axiálny tlak.

Môj záver: rotátorová manžeta je citlivou a veľmi namáhanou súčasťou funkčného systému ramena. Za predpokladu včasného zásahu má konzervatívny prístup veľmi dobrú prognózu. Odkladanie adekvátnej terapie alebo tlmenie bolestí medikamentózne vedie k prehlbovaniu stavu a jeho zhoršovaniu až k operácii.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.