Ako si vybrať vankúš

21.11.2021

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri výbere vankúša sa často argumentuje tým, že jeho kvalita a tvar by mali zodpovedať potrebám krčnej chrbtice. Najčastejšie sa stretnete s odporúčaním, aby ste nespali na bruchu s hlavou vytočenou nabok a za najlepšiu polohu sa považuje spánok na chrbáte s hlavou na ortopedickom vankúši.

Je to samozrejme nezmysel. Teda niežeby by poloha na chrbáte s ortopedickým vankúšom bola zlá. Ale aj tu platí princíp individuality. Čo vyhovuje mne, nemusí tebe. Čo mi vyhovovalo na jar, mi už na jeseň nemusí. Čo mi sedelo v detstve, mi už v dospelosti kvôli štrukturálnym zmenám chrbtice sedieť nemusí.

Chytám sa za hlavu, keď vidím články, v ktorých nejaká pseudoautorita neodporúča, aby ste spali na obyčajnom vankúši alebo v polohe na boku. Pre takého tvrdenia NEEXISTUJÚ žiadne objektívne dôkazy. Obvykle sa argumentuje tým, že je krčná chrbtica tlačená do extrémnej polohy a to jej nerobí dobre.

Každému robí dobre niečo iné a každá chrbtica je unikátna svojou stavbou a históriou. Dokonca môžete mať na jednom boku k dispozícii iný rozsah pohybu chrbtice ako na druhom boku. To ale neznamená, že napríklad ortopedický vankúš je iba marketingový výmysel. Ortopedický vankúš je vhodný pre tých ľudí, ktorým .... vyhovuje ortopedický vankúš. Obvykle sú to ľudia, ktorí uprednostňujú pevnú podložku pod hlavou a počas noci minimálne menia polohu.

Na druhej strane sú zasa ľudia, ktorí sa nielen pri zaspávaní, ale aj počas spánku vrtia, a tí zasa potrebujú skôr premenlivý vankúš. Pretože v každej polohe môžu mať inú potrebu výšky vankúša a jeho pevnosti, tvrdosti, odporu, flexibility, atď. Takíto ľudia budú intuitívne siahať po stredne mäkkých vankúšoch, ktoré si podľa potreby v každej polohe prispôsobia tak, ako im to momentálne vyhovuje.

Potom sú ľudia, ktorým je úplne jedno, na čom majú položenú hlavu a pri dobrom stave krčnej chrbtice ju môžu mať vykrútenú do akejkoľvek strany aj dlhodobo bez negatívnej telesnej odozvy. Takých je však v dospelom veku menej, skôr ich nájdeme v detstve.

Pri výbere vankúša sa riaďte pocitovo. Berte s rezervou marketingové vyjadrenia v podstate aj tie moje. Vyberte si vankúš podobný tomu, ktorý máte teraz, ak ste s tým aktuálnym spokojní. Prípadne skúste malú zmenu, buď materiál, pevnosť, alebo tvrdosť. Pomalými krokmi nájdete to pravé orechové pre vás a s pribúdajúcim vekom potom už len udržujete kurz.

Dobrý vankúš nie je vankúš, ktorý má najvyššiu cenovku alebo prepracovaný marketing založený na subjektívnych hodnoteniach iných ľudí. Dobrý vankúš môže byť 5 eurový kus z Jysku alebo Tesca, ktorý si v každej polohe zmotáte do tvaru vyhovujúcemu vašej telesnej a mentálnej konštrukcii. Dôverujte si a vyberte si to, čo vám intuitívne sedí.

Pre krčnú chrbticu nie je zlá a dobrá poloha. Je iba poloha, ktorá jej vyhovuje alebo nevyhovuje. Záleží na mnohých faktoroch a stav krčnej chrbtice je iba jeden z nich. Pravidelne počúvam ponosy klientov na ortopedické vankúše, pretože ich niekto presvedčil, aby si ich kúpili. Pritom im nevyhovujú nespí sa im na nich dobre, ráno sa budia rozladení a so smútkom spomínajú na dobu, keď spali na vankúši, ktorý vyzeral ako keby ho, citujem "krava žula". Na moje odporúčanie, aby sa teda vrátili od ortopedického k tomu jednoduchému krútia neveriacky hlavou:"A to môžem?". 

Niekedy už jednoducho nemám slov na to, ako sme programovaní touto dobou a prestali sme počúvať svoje vlastné telo.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Čím hlbšie rozumiem problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu, tým viac mám pokory. Prešiel som dlhú cestu k pochopeniu, že nie všetko sa dá v tele opraviť a niekedy je najlepším riešením zmieriť sa s nevyhnutným - operáciou alebo doživotným diskomfortom. Aj tu však platí, že vždy sa dá niečo urobiť pre zlepšenie stavu tela a ak to...

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...

Výber stoličky je téma, ktorá sa v súvislosti s bolesťami chrbtice objavuje pomerne často. Od stoličky sa očakáva, že vďaka nej prestanú bolesti, ak sa už objavili alebo dokonca, že bude mať preventívny účinok. Ako každá téma dotýkajúca sa bolestí pohybového aparátu, aj táto je prešpikovaná polopravdami, informáciami vytrhnutými z kontextu...

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri písaní tohto článku ma nesponzoroval žiadny výrobca matracov, preto sa vám možno budú informácie v ňom obsiahnuté zdať neuveriteľné a odlišné od všeobecne šírenej propagandy.

Tento článok som napísal už v roku 2014 a teraz som sa rozhodol ho revidovať a doplniť o aktualizované informácie. V žiadnom prípade by nemal byť prijatý ako pokyn k odmietaniu farmakologickej liečby, práve naopak. Mojím cieľom je prispieť k pochopeniu úlohy liekov pri terapii bolestí pohybového aparátu, pretože sa ich úloha buď neprimerane...

Privítal som ďalšieho klienta a na otázku, čo odo mňa potrebuje, odpovedal niečo v tom zmysle, že nedávno ma navštívil jeho známy s akútnou blokádou driekovej chrbtice. "No a vy ste ho ponaprávali a on už na druhý deň hral futbal a mňa bolia kríže už 5 rokov, tak ponaprávajte aj mňa, aby ma to nebolelo". Takéto očakávanie...