Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Ako si vybrať vankúš

Výber vankúša,
rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali
sme si o tom v článku
Pri výbere vankúša sa často argumentuje tým, že jeho kvalita a tvar by mali zodpovedať potrebám krčnej chrbtice. Najčastejšie sa stretnete s odporúčaním, aby ste nespali na bruchu s hlavou vytočenou nabok a za najlepšiu polohu sa považuje spánok na chrbáte s hlavou na ortopedickom vankúši.
Je to samozrejme nezmysel. Teda niežeby by poloha na chrbáte s ortopedickým vankúšom bola zlá. Ale aj tu platí princíp individuality. Čo vyhovuje mne, nemusí tebe. Čo mi vyhovovalo na jar, mi už na jeseň nemusí. Čo mi sedelo v detstve, mi už v dospelosti kvôli štrukturálnym zmenám chrbtice sedieť nemusí.
Chytám sa za hlavu, keď vidím články, v ktorých nejaká pseudoautorita neodporúča, aby ste spali na obyčajnom vankúši alebo v polohe na boku. Pre takého tvrdenia NEEXISTUJÚ žiadne objektívne dôkazy. Obvykle sa argumentuje tým, že je krčná chrbtica tlačená do extrémnej polohy a to jej nerobí dobre.
Každému robí dobre niečo iné a každá chrbtica je unikátna svojou stavbou a históriou. Dokonca môžete mať na jednom boku k dispozícii iný rozsah pohybu chrbtice ako na druhom boku. To ale neznamená, že napríklad ortopedický vankúš je iba marketingový výmysel. Ortopedický vankúš je vhodný pre tých ľudí, ktorým .... vyhovuje ortopedický vankúš. Obvykle sú to ľudia, ktorí uprednostňujú pevnú podložku pod hlavou a počas noci minimálne menia polohu.
Na druhej strane sú zasa ľudia, ktorí sa nielen pri zaspávaní, ale aj počas spánku vrtia, a tí zasa potrebujú skôr premenlivý vankúš. Pretože v každej polohe môžu mať inú potrebu výšky vankúša a jeho pevnosti, tvrdosti, odporu, flexibility, atď. Takíto ľudia budú intuitívne siahať po stredne mäkkých vankúšoch, ktoré si podľa potreby v každej polohe prispôsobia tak, ako im to momentálne vyhovuje.
Potom sú ľudia, ktorým je úplne jedno, na čom majú položenú hlavu a pri dobrom stave krčnej chrbtice ju môžu mať vykrútenú do akejkoľvek strany aj dlhodobo bez negatívnej telesnej odozvy. Takých je však v dospelom veku menej, skôr ich nájdeme v detstve.
Pri výbere vankúša sa riaďte pocitovo. Berte s rezervou marketingové vyjadrenia v podstate aj tie moje. Vyberte si vankúš podobný tomu, ktorý máte teraz, ak ste s tým aktuálnym spokojní. Prípadne skúste malú zmenu, buď materiál, pevnosť, alebo tvrdosť. Pomalými krokmi nájdete to pravé orechové pre vás a s pribúdajúcim vekom potom už len udržujete kurz.
Dobrý vankúš nie je vankúš, ktorý má najvyššiu cenovku alebo prepracovaný marketing založený na subjektívnych hodnoteniach iných ľudí. Dobrý vankúš môže byť 5 eurový kus z Jysku alebo Tesca, ktorý si v každej polohe zmotáte do tvaru vyhovujúcemu vašej telesnej a mentálnej konštrukcii. Dôverujte si a vyberte si to, čo vám intuitívne sedí.
Pre krčnú chrbticu nie je zlá a dobrá poloha. Je iba poloha, ktorá jej vyhovuje alebo nevyhovuje. Záleží na mnohých faktoroch a stav krčnej chrbtice je iba jeden z nich. Pravidelne počúvam ponosy klientov na ortopedické vankúše, pretože ich niekto presvedčil, aby si ich kúpili. Pritom im nevyhovujú nespí sa im na nich dobre, ráno sa budia rozladení a so smútkom spomínajú na dobu, keď spali na vankúši, ktorý vyzeral ako keby ho, citujem "krava žula". Na moje odporúčanie, aby sa teda vrátili od ortopedického k tomu jednoduchému krútia neveriacky hlavou:"A to môžem?".
Niekedy už jednoducho nemám slov na to, ako sme programovaní touto dobou a prestali sme počúvať svoje vlastné telo.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si ako prví, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.