V akej polohe spať

21.11.2021

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

spánok je vysoko individuálna záležitosť a odráža aktuálne a historické potreby každého jedinca.

S tým úzko súvisí aj poloha pri spaní. Zo všetkých bizarností spomeniem napríklad odporúčanie, aby ste v polohe na boku spali s dištančnou podložkou medzi kolenami. Alebo aby ste nespali na bruchu s hlavou vytočenou na bok, pretože to údajne škodí krčnej chrbtici.

Podľa týchto teórií by sme teoreticky už ako civilizácia nemali existovať, pretože to vyzerá, ako keby bol spánok raketová veda a milióny rokov ho nerobíme správne. Je divné, že sme bez týchto dôležitých "odborných" informácií prežili až dodnes.

Sarkazmus odložme nabok a skúsme sa na polohu pri spaní pozrieť objektívne. Neexistujú kvantitatívne štúdie, ktoré by objektívne zhodnotili vplyv polôh pri spánku na stav chrbtice a tela. Ak existujú štúdie, sú založené na VAS hodnotení, čiže na subjektívnom hodnotení individuálnych jedincov s unikátnymi telesnými, pohybovými, mentálnymi parametrami. Záujemcom o hlbšie informácie odporúčam túto metaanalýzu. Dozviete sa z nej na záver, že "The optimal position for good quality sleep is unclear". Snáď ani netreba prekladať.

Pre tvrdenie, že treba spať na boku s podložkou medzi nohami, nie je objektívny dôvod. Rovnako nie je objektívny dôvod na to, aby ste spali/nespali v ix iných polohách. Poloha pri spánku je výsledkom toho, čo nazývame individualita každého jedinca. A tá sa mení nielen od človeka k človeku, ale aj vekom a je iná, keď máme mesiac, iná keď máme rok a iná v 60ke.

Tu ešte vstupuje do hry ďalší faktor a to je stav, keď zaspíte. Kontrolu nad telom vtedy majú protokoly, ktorých úlohou je zabezpečiť, aby organizmus absolvoval všetkých 5 potrebných spánkových fáz. Takže vás protokol uvedie do polohy, ktorá je pre dosiahnutie tohto cieľa NAJOPTIMÁLNEJŠIA.

Takže ak máte napríklad upchatý nos kvôli nádche a vaša obľúbená poloha je spať na chrbáte, uloží vás spánkový protokol dočasne na pár hodín alebo dní do polohy na bok. Pretože v tejto polohe dochádza u niektorých jedincov k zlepšeniu priechodnosti opuchnutého nosohltanu, nebudete sa toľko budiť a budete ako tak spať pokojne. Aby si telo oddýchlo a načerpalo sily na boj s chorobou.

Ak máte akútnu blokádu krčnej chrbtice a úľavovú polohu vám prinesie mierny predklon, uloží sa vaše telo počas noci práve do tejto polohy a čokoľvek by vám v tom bránilo, automaticky odstránite. Pretože primárnym cieľom je pohodlie pri spánku, aby bola zabezpečená efektívna regenerácia.

Ak si ľahnete pred spaním na ľavý bok, pretože vám niekto tvrdí, že je to najvhodnejšia poloha a vy pritom roky preferujete pravú stranu (pretože máte napríklad osifikovanú skôr pravú stranu krčnej chrbtice), tak si síce s nevôľou ľahnete na ľavý bok, ale prebudíte sa na pravom. A zbytočne sa budete stresovať, pretože si líhate do polohy, ktorá vám ako osobe nevyhovuje. A po prebudení sa budete bičovať za to, že ste opäť na pravom boku.

Poloha pri spánku nie je počas noci obvykle jedna. Meníte ich tak často, ako je potrebné. Inak spíme, keď máme pokojné životné obdobie a inak, keď je viac stresu. Veď to poznáte - sú noci, keď sa ráno zobudíte v tej polohe, v ktorej ste doslova padli do postele. Potom sú nocí, počas ktorých sa v posteli vrtíte ako ventilátor.

Všetko je v poriadku, pokiaľ vám to vyhovuje. V poriadku sú aj podložky medzi kolenami alebo spánok na kozmonauta. Záleží len na vás, vašej individualite a potrebách a možnostiach vášho tela. Nechajte ho, nech si vyberie samé, tiež mu nekecáte do toho, ako trávi potravu alebo riadi srdcový rytmus. Môžete mu v tom iba pomáhať alebo prekážať. Vyberte si to prvé.

Najlepšie, čo môžete pre svoj spánok urobiť, je ísť do postele bez toho, aby ste rozmýšľali nad tým, ako v nej budete spať. Nepotrebujete ďalší stres, máte ho za celý deň dosť. A je úplne jedno s akým plánom ohľadom spánkovej pozície do tej postele ľahnete, telo sa po zaspatí aj napriek vášmu zámeru nastaví tak, aby mu bolo dobre.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.