V akej polohe spať

21.11.2021

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

spánok je vysoko individuálna záležitosť a odráža aktuálne a historické potreby každého jedinca.

S tým úzko súvisí aj poloha pri spaní. Zo všetkých bizarností spomeniem napríklad odporúčanie, aby ste v polohe na boku spali s dištančnou podložkou medzi kolenami. Alebo aby ste nespali na bruchu s hlavou vytočenou na bok, pretože to údajne škodí krčnej chrbtici.

Podľa týchto teórií by sme teoreticky už ako civilizácia nemali existovať, pretože to vyzerá, ako keby bol spánok raketová veda a milióny rokov ho nerobíme správne. Je divné, že sme bez týchto dôležitých "odborných" informácií prežili až dodnes.

Sarkazmus odložme nabok a skúsme sa na polohu pri spaní pozrieť objektívne. Neexistujú kvantitatívne štúdie, ktoré by objektívne zhodnotili vplyv polôh pri spánku na stav chrbtice a tela. Ak existujú štúdie, sú založené na VAS hodnotení, čiže na subjektívnom hodnotení individuálnych jedincov s unikátnymi telesnými, pohybovými, mentálnymi parametrami. Záujemcom o hlbšie informácie odporúčam túto metaanalýzu. Dozviete sa z nej na záver, že "The optimal position for good quality sleep is unclear". Snáď ani netreba prekladať.

Pre tvrdenie, že treba spať na boku s podložkou medzi nohami, nie je objektívny dôvod. Rovnako nie je objektívny dôvod na to, aby ste spali/nespali v ix iných polohách. Poloha pri spánku je výsledkom toho, čo nazývame individualita každého jedinca. A tá sa mení nielen od človeka k človeku, ale aj vekom a je iná, keď máme mesiac, iná keď máme rok a iná v 60ke.

Tu ešte vstupuje do hry ďalší faktor a to je stav, keď zaspíte. Kontrolu nad telom vtedy majú protokoly, ktorých úlohou je zabezpečiť, aby organizmus absolvoval všetkých 5 potrebných spánkových fáz. Takže vás protokol uvedie do polohy, ktorá je pre dosiahnutie tohto cieľa NAJOPTIMÁLNEJŠIA.

Takže ak máte napríklad upchatý nos kvôli nádche a vaša obľúbená poloha je spať na chrbáte, uloží vás spánkový protokol dočasne na pár hodín alebo dní do polohy na bok. Pretože v tejto polohe dochádza u niektorých jedincov k zlepšeniu priechodnosti opuchnutého nosohltanu, nebudete sa toľko budiť a budete ako tak spať pokojne. Aby si telo oddýchlo a načerpalo sily na boj s chorobou.

Ak máte akútnu blokádu krčnej chrbtice a úľavovú polohu vám prinesie mierny predklon, uloží sa vaše telo počas noci práve do tejto polohy a čokoľvek by vám v tom bránilo, automaticky odstránite. Pretože primárnym cieľom je pohodlie pri spánku, aby bola zabezpečená efektívna regenerácia.

Ak si ľahnete pred spaním na ľavý bok, pretože vám niekto tvrdí, že je to najvhodnejšia poloha a vy pritom roky preferujete pravú stranu (pretože máte napríklad osifikovanú skôr pravú stranu krčnej chrbtice), tak si síce s nevôľou ľahnete na ľavý bok, ale prebudíte sa na pravom. A zbytočne sa budete stresovať, pretože si líhate do polohy, ktorá vám ako osobe nevyhovuje. A po prebudení sa budete bičovať za to, že ste opäť na pravom boku.

Poloha pri spánku nie je počas noci obvykle jedna. Meníte ich tak často, ako je potrebné. Inak spíme, keď máme pokojné životné obdobie a inak, keď je viac stresu. Veď to poznáte - sú noci, keď sa ráno zobudíte v tej polohe, v ktorej ste doslova padli do postele. Potom sú nocí, počas ktorých sa v posteli vrtíte ako ventilátor.

Všetko je v poriadku, pokiaľ vám to vyhovuje. V poriadku sú aj podložky medzi kolenami alebo spánok na kozmonauta. Záleží len na vás, vašej individualite a potrebách a možnostiach vášho tela. Nechajte ho, nech si vyberie samé, tiež mu nekecáte do toho, ako trávi potravu alebo riadi srdcový rytmus. Môžete mu v tom iba pomáhať alebo prekážať. Vyberte si to prvé.

Najlepšie, čo môžete pre svoj spánok urobiť, je ísť do postele bez toho, aby ste rozmýšľali nad tým, ako v nej budete spať. Nepotrebujete ďalší stres, máte ho za celý deň dosť. A je úplne jedno s akým plánom ohľadom spánkovej pozície do tej postele ľahnete, telo sa po zaspatí aj napriek vášmu zámeru nastaví tak, aby mu bolo dobre.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Čím hlbšie rozumiem problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu, tým viac mám pokory. Prešiel som dlhú cestu k pochopeniu, že nie všetko sa dá v tele opraviť a niekedy je najlepším riešením zmieriť sa s nevyhnutným - operáciou alebo doživotným diskomfortom. Aj tu však platí, že vždy sa dá niečo urobiť pre zlepšenie stavu tela a ak to...

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...

Výber stoličky je téma, ktorá sa v súvislosti s bolesťami chrbtice objavuje pomerne často. Od stoličky sa očakáva, že vďaka nej prestanú bolesti, ak sa už objavili alebo dokonca, že bude mať preventívny účinok. Ako každá téma dotýkajúca sa bolestí pohybového aparátu, aj táto je prešpikovaná polopravdami, informáciami vytrhnutými z kontextu...

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri písaní tohto článku ma nesponzoroval žiadny výrobca matracov, preto sa vám možno budú informácie v ňom obsiahnuté zdať neuveriteľné a odlišné od všeobecne šírenej propagandy.

Tento článok som napísal už v roku 2014 a teraz som sa rozhodol ho revidovať a doplniť o aktualizované informácie. V žiadnom prípade by nemal byť prijatý ako pokyn k odmietaniu farmakologickej liečby, práve naopak. Mojím cieľom je prispieť k pochopeniu úlohy liekov pri terapii bolestí pohybového aparátu, pretože sa ich úloha buď neprimerane...

Privítal som ďalšieho klienta a na otázku, čo odo mňa potrebuje, odpovedal niečo v tom zmysle, že nedávno ma navštívil jeho známy s akútnou blokádou driekovej chrbtice. "No a vy ste ho ponaprávali a on už na druhý deň hral futbal a mňa bolia kríže už 5 rokov, tak ponaprávajte aj mňa, aby ma to nebolelo". Takéto očakávanie...