Ako si vybrať matrac

21.11.2021

Pri písaní tohto článku ma nesponzoroval žiadny výrobca matracov, preto sa vám možno budú informácie v ňom obsiahnuté zdať neuveriteľné a odlišné od všeobecne šírenej propagandy.

Tá je založená na presviedčaní potenciálnych kupujúcich o tom, že výrobca/predajca vie, čo je pre ich spánok dobré a ako by ho mali riešiť. Pritom spánok je úplne individuálny proces odzrkadľujúci množstvo faktorov a neexistujú dvaja ľudia, ktorí spia rovnako, ergo majú rovnaké nároky na prostredie všeobecne a matrac zvlášť.

Výrobcovia matracov sa predháňajú vo vývoji a z obyčajných mechov napchatých slamou urobil vedecký pokrok sofistikované diela pripomínajúce futuristické koncepty. Nič proti, ale aj v tejto sfére sa dostávame k paradoxu, že čím je nejaká pomôcka zložitejšia, tým je podozrivejšia. Pretože sa snaží podprahovo presvedčiť, že je sofistikovanejšia ako evolúcia s 3 miliónmi rokov skúseností vo vývoji biomechanického organizmu schopného prežiť dlhodobo aj v najkrutejších podmienkach.

Ľudské telo prešlo dlhým procesom adaptácie na rôzne externé a interné zmeny, z chordy sa postupne vyvinula chrbtica, z plazenia chôdza po štyroch, z pudového vnímania racionálne uvažovanie. To posledné je možno práve v oblasti spánku práve na škodu, pretože čím viac sa mu snažíme racionálne vyjsť v ústrety, tým viac sa od neho vzďaľujeme. Spánok je komplexný a zložitý a stále nie úplne pochopený systém regenerácie tela a duše. Ak to zjednodušíme, jeho primárnym cieľom je kontinuálny oddych a pokoj, aby organizmus načerpal nové sily, opravil poškodené pletivá, umožnil preťaženej psychike vydýchnuť prostredníctvom snov.

Dôležité pre plnohodnotnú regeneráciu je absolvovať všetkých 5 spánkových fáz. Tomuto cieľu by malo byť podriadené prostredie, v ktorom sa spí a teda aj matrac, resp. podložka. Pretože matrac, to je záležitosť posledných desaťročí, predtým ľudia bežne spávali na zemi alebo na tenkej podložke. Dodnes nájdete napríklad v Ázii kmene, ktoré spia na tenkom koberci uloženom priamo na drevenej podlahe. Sú na to zvyknutí a nám európanom by to asi príliš nevoňalo, lebo sme zasa zvyknutí na matrace.

Často sa otázka výberu matraca spája s otázkou, či je dobrý na chrbticu. Táto otázka podprahovo oznamuje, že pýtajúci hľadá cestu bez námahy resp. nerozumie problematike bolestí chrbtice. Pretože žiadny matrac vás bolestí chrbtice nezbaví, najmä ak už pramenia zo štrukturálnych poškodení.

To neznamená, že výberu matraca netreba venovať pozornosť. Ale pozor, nie je dobrý a zlý matrac. Je iba matrac, ktorý mi vyhovuje a taký, ktorý mi vyhovuje menej. Teoreticky, vo výnimočných situáciách, sa vyspíte aj na drevenej lavici. Marketing najmä posledných desaťročí priniesol aj do tejto oblasti kopu nezmyslov a už sa za bežnú normu berie tvrdenie, že matrac musí byť takto vysoký a mať aspoň takého zloženie, prípadne niekoľko zón komfortu.

Sú to bludy. Sofistikovanejší výrobcovia matracov sa vás snažia presvedčiť štúdiami potvrdzujúcimi ich tvrdenia o ich vlastných produktoch. Odhliadnuc od toho, že sponzormi tých štúdií sú práve výrobcovia matracov, je diskutabilný aj výstup, pretože v zásade ide o VAS (visual analogue scale) hodnotenie. Čiže hodnotenie založené na SUBJEKTÍVNOM pocite respondenta. Nie na objektívnom hodnotení merateľných parametrov.

Pri výbere matraca sa riaďte aktuálnym pocitom. Ako dieťa ste mali flexibilnejšie telo, bez bolestí a štrukturálnych zmien. To sa začalo meniť zhruba po 20 roku života, rovnako ako vaše nároky a potreby na spánok. S pribúdajúcim vekom sa adaptujete na zmeny polôh pri spaní a je prirodzené, že to, čo vám vyhovovalo v dvadsiatke, vám už v štyridsiatke nemusí.

Bežne sa traduje, že matrac by mal byť tvrdý, resp. s pribúdajúcim vekom tvrdší. To tiež nie je celkom pravda a aj tu platí princíp individuality. Sú ľudia, ktorí prirodzene inklinujú k tvrdším povrchom a potom takí, ktorí potrebujú mäkšie prostredie. Tu do hry vstupuje aj neuromotorika a koncepcia držania tela v relaxačnej polohe.

Sú ľudia, ktorí preferujú pevný povrch, pretože sú naučení opierať sa o nepoddajnú podložku a skôr meniť a koordinovať polohu veľkých telesných celkov podvedome tak, aby sa cítili čo najkomfortnejšie. Na druhej strane sú ľudia, ktorí uprednostňujú mäkkú alebo prispôsobivú podložku, pretože ich neuromotorike nevadí neustála zmena tvaru podložky pri zmene polohy tela. A potom sú ľudia, ktorým je úplne jedno, na čom ležia a vyspia sa doslova aj na prični.

Pri výbere matraca skúste nasledovné:

1. vyhoďte si z hlavy všetky reklamy a informácie o tom, aký matrac je najlepší pre spanie

2. choďte do obchodu s matracmi

3. nepozerajte sa na popisky matracov, na ceny a zloženie a hlavne sa vyhnite bombastickým reklamným nadpisom

4. ľahnite si na jeden, druhý, tretí, štvrtý ... vyskúšajte toľko, koľko sa vám aktuálne chce

5. už v prvých sekundách budete vedieť, ktorý matrac vám "sedí"

6. pre istotu si môžete vyskúšať aj iné, ale vrátite s k tomu, kde vzájomná príťažlivosť vzplanula okamžite

7. potom si pozrite zloženie, cenu a hlavne objektívne parametre, ako napríklad nosnosť

8. ak vám všetko sedí, matrac je váš

9. ak vám nesedí cena, vyberte si niečo podobné v nižšej cenovej hladine

10. ak vám nesedí zloženie alebo nosnosť, vyberte si niečo podobné v adekvátnej konštrukcii

Každý matrac sa skôr či neskôr preleží a logiku preto dáva investovať do neho odhadom cca 200-300 eur a radšej ho každých 5 rokov vymeniť za nový. Možno tvrdší, možno mäkší, to už záleží na tom ako sa budete aktuálne cítiť. Matrace nad 500 eur sú podozrivé, pretože buď ide o marketingový chyták ("keď to tak veľa, stojí, tak to predsa musí byť dobré") alebo je za tým síce úprimná snaha nájsť svätý grál v danej oblasti, čo ale vaše telo vôbec nemusí využiť.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...

Výber stoličky je téma, ktorá sa v súvislosti s bolesťami chrbtice objavuje pomerne často. Od stoličky sa očakáva, že vďaka nej prestanú bolesti, ak sa už objavili alebo dokonca, že bude mať preventívny účinok. Ako každá téma dotýkajúca sa bolestí pohybového aparátu, aj táto je prešpikovaná polopravdami, informáciami vytrhnutými z kontextu...

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri písaní tohto článku ma nesponzoroval žiadny výrobca matracov, preto sa vám možno budú informácie v ňom obsiahnuté zdať neuveriteľné a odlišné od všeobecne šírenej propagandy.

Tento článok som napísal už v roku 2014 a teraz som sa rozhodol ho revidovať a doplniť o aktualizované informácie. V žiadnom prípade by nemal byť prijatý ako pokyn k odmietaniu farmakologickej liečby, práve naopak. Mojím cieľom je prispieť k pochopeniu úlohy liekov pri terapii bolestí pohybového aparátu, pretože sa ich úloha buď neprimerane...

Privítal som ďalšieho klienta a na otázku, čo odo mňa potrebuje, odpovedal niečo v tom zmysle, že nedávno ma navštívil jeho známy s akútnou blokádou driekovej chrbtice. "No a vy ste ho ponaprávali a on už na druhý deň hral futbal a mňa bolia kríže už 5 rokov, tak ponaprávajte aj mňa, aby ma to nebolelo". Takéto očakávanie...

Možno aj tento obrázok spôsobil, že sa všeobecne považuje hlboký predklon za najnebezpečnejší pre driekovú chrbticu, špeciálne pre segment L5-S1. Aj keď mu nemožno uprieť istú informačnú hodnotu, takáto zjednodušená fyzikálna interpretácia vedie k mylným záverom. Pre lepšie pochopenie zaťaženia spodnej časti driekovej chrbtice potrebujeme pochopiť...