Pre veľký úspech článku Cviky na chrbát a chrbticu overené v praxi som sa rozhodol pokračovať ďalším článkom na túto tému. Cviky, ktoré tu uvádzam, sú cviky rozvojové a mali by nasledovať až po úspešnom zvládnutí cvikov z prvej časti. Dôvodom je vyššia náročnosť a zaťaženie chrbtice.
Pripomeňme si niekoľko základných informácií:
Cielené cvičenie je nevyhnutným predpokladom pre rehabilitáciu poškodenej chrbtice a každý, kto sa tomuto faktu bráni, skôr či neskôr zistí, že je to pravda.
To, že vás niekto ponapráva, vás ešte nezbaví problému. V závislosti od druhu a rozsahu poškodenia chrbtice sa odvíja aj riziko recidívy - čím viac poškodené platničky, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa blokády chrbtice obnovia a telo si formou funkčných blokád bude chrániť ohrozené spinálne nervy.
Myslím, že tento mechanizmus je veľa pacientom dôverne známy, citujem: "bol som tam a tam a pomohlo mi to na 2-3 týždne alebo na pár dní. A to terapeut je zodpovedný za to, že došlo k opätovnej blokáde. Tak idem hľadať iného, ktorý ma konečne natrvalo vylieči."
Takíto pacienti majú minimálnu šancu na vyzdravenie, pretože nepochopili základnú vec - liečenie problémov pohybového aparátu je hlavne v rukách pacienta, nie terapeuta. Áno, ten zabezpečí to základné, postaví pacienta na nohy, aby mohol cielene rehabilitovať. Dobrý terapeut pacienta nielen postaví na nohy, ale mu ukáže aj to, ako kráčať, upozorní ho na možné riziká, vysvetlí potrebné zmeny v pohybových stereotypoch a podá pomocnú ruku pri neľahkej ceste k vyzdraveniu.
Na otázku, či je cvičenie nevyhnutné pre rehabilitáciu poškodenej chrbtice, neexistuje jednotná a jednoduchá odpoveď. Sú prípady, kde je cvičenie alfa a omega vyzdravenia. Sú prípady, kde stačí iba z času na čas zájsť na terapiu. Sú prípady, kde je potrebné cvičiť do vymiznutia bolestí. Sú prípady vyžadujúce doživotnú zmenu životného štýlu. A sú prípady, kde ani cielené cvičenie neprináša kompletnú úľavu, ale aspoň umožňuje postihnutému, aby so svojim problémom žil v akej takej symbióze.
Nasledovné cviky berte prosím ako náhľad do problematiky, ako vodítko a ako moju snahu priviesť vás k releventným zdrojom. Dopredu upozorňujem, že každému cvičeniu by malo predchádzať zhodnotenie fundovaným odborníkom a takisto by ste mali cvičiť v reponovanom stave, pretože prítomnosť funkčnych blokád a hlbokých spazmov môže cvičenie úplne znemožniť, prípadne dokonca zhoršiť stav.