Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Cena za terapiu

Téma, ktorej sa ľudia úzkostlivo vyhýbajú a najradšej o nej hovoria potichu, za terapeutovým chrbtom. Väčšinou majú pocit, že cena je privysoká, neadekvátna a nezodpovedá produktu.
Toto je taký opäť socialistický model percepcie, keď ceny určoval štát a nie voľný trh. Lenže my tu už pár desiatok rokov máme ekonomický priestor, ktorý je regulovaný trhovým mechanizmom s jeho bazálnou pákou dopyt-ponuka. A je to jednoduché pravidlo - ak je nejaký produkt dobrý a je po ňom dopyt, jeho cena je vyššia.
Majitelia iPhonov o tom vedia svoje a ak si myslíte, že porovnávam hrušky s jablkami, tak ste na omyle. Steve Jobs vniesol do sveta technológií okrem nesporného inovatívneho vplyvu ďalšiu dôležitú zložku a tou je sebahodnota. A evidentne si svoju prácu, zanietenie a svoju energiu vážil veľmi vysoko.
Otázka ceny za terapiu je vždy najmä otázka sebahodnoty. Na koľko oceňujem svoju prácu na sebe, svoju energiu, ktorú do práce vkladám, ako veľmi si vážim svoj čas, ktorý POSKYTUJEM INÉMU človeku a ako mám ohodnotené to, že na svoje plecia veľakrát prevezmem ten batoh bolesti, s ktorým ku mne klient prišiel.
A že si toho terapeut zlízne dosť a najmä od tých nízko vibračných doslova energetických upírov. To sa po jeho odchode cítite, ako vyžmýkaný citrón. Aj toto je súčasť ceny, ktorú platí terapeut svojou životnou energiou a klient mu to dorovnáva peniazmi.
My ako národ s nízkou sebahodnotou máme tendenciu nevážiť si prácu a energiu iného človeka, resp. našu vlastnú sebahodnotu premietame napríklad na terapeuta v očakávaní, že bude robiť za 5 eur.
Veď to mu musí stačiť na náklady a niečo bokom. A tu je základný omyl. Neplatíte nikomu náklady. Ani jeho dovolenky, ako sa raz blahosklonne vyjadril jeden klient. Neplatíte mu ani jeho auto alebo školné pre jeho deti.
Terapeut, rovnako ako vy, dostáva peniaze za svoj čas a svoju energiu. A ako s nimi naloží, je jeho súkromná vec a záležitosť jeho životných podmienok a potrieb.
Cenu si každý nastavuje tak, aby zodpovedala konkurenčnému prostrediu a zároveň odrážala to, ako veľmi si váži seba a svoju energiu a ako verí produktu, ktorý predáva.
Peniaze nie sú nič iné, iba forma energie, cez ktorú prejavujeme svoju vieru. V tomto prípade vieru v schopnosti terapeuta.
Ja sám najlepšie viem, koľko stojí môj čas a energia. Koľko stojí moje know how, ktorému možno podobne ako Steve Jobs venujem neskutočné množstvo času a to nielen v práci, ale najmä pri neustálom štúdiu, zdokonaľovaní sa, rozmýšľaní alebo písaní článkov a správe stránok. Viem koľko času ma stojí moja vlastná regenerácia po náročných dňoch, týždňoch a mesiacoch. Koľko je to úsilia ostať mentálne aj fyzicky v poriadku, aby som naďalej svoju profesiu mohol vykonávať precízne a s radosťou.
Vy vidíte iba cenu a myslíte si, že je to hodnota, za ktorou sa okrem času už nič neskrýva.
Lenže je za ňou podstatne viac.
Sú v nej aj schopnosti a skúsenosti, ktoré pribúdajú s časom.
Osobnosť terapeuta a jej vplyv na vás.
Liečivá energia, to nehmotné fluidum, ktoré sprevádza každého terapeuta zapáleného pre vec.
Tisícky hodín štúdia a zdokonaľovania.
Je v nej úcta a rešpekt a pokora.
A aj to, čomu hovoríme dar od Boha.
Aj fakt, že terapeut občas doplatí na svoje povolanie vlastným zdravím.
Poznám chalana, ktorý je naozaj fachman v príbuznom obore a takisto dáva do svojej práce všetko a robí za 15€. Potom zasa iného v inom obore a ten robí za 140€. Ich ceny sú odzrkadlením toho, ako o sebe a svojich schopnostiach zmýšľajú a ako oceňujú svoju energiu a know how.
A ja ich cenotvorbu rešpektujem.
Voľný trh prináša nielen slobodu v cenotvorbe, ale aj slobodu vo výbere terapeuta. Pri selektívnom procese človek zohľadňuje viac faktorov a cena je jeden z nich.
Bohužiaľ pri terapiách sa stalo trendom očakávať za svoje peniaze protihodnotu v podobe definitívneho vyliečenia a to najlepšie okamžite a keď to nejde, tak najneskôr do budúcej stredy, lebo "viete, to ideme na dovolenku".
Chápem, že tento chorý trend je živený reklamou, ktorá šikovne kombinuje slová ako OKAMŽITÝ LIEČEBNÝ EFEKT, alebo PÔSOBÍ IHNEĎ V MIESTE BOLESTI, čím liečebný proces degraduje na úroveň lusknutia prstov a moduluje podvedomie ľudí do rovnice "peniaze=instantné zdravie". A klienti sú potom rozčarovaní, keď u terapeuta zaplatia a nestane sa okamžite zázrak a ešte sa dozvedia krutú pravdu, že na to, aby sa zázrak udial, budú musieť vynaložiť hlavne vlastné úsilie. A tak klienti migrujú od terapeuta k terapeutovi a hľadajú to, čo sa za peniaze nedá kúpiť. A to je vlastná energia vložená do riešenia problému.
Odporúčam trochu triezveho rozumu a na každú terapiu sa pozrieť radšej ako na skúsenosť. Nesústrediť pozornosť na výsledok, ale na cestu. Vziať si z terapie, čo najviac informácií a využiť ich v práci na sebe. Takto sa transformuje CENA na HODNOTU. A jedine vlastným pričinením dokážete z terapeutovej CENY urobiť pre seba HODNOTU nevyčísliteľnú.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na vyzdravení.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: