Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Bolesti po operácii chrbtice - je možná rehabilitácia?

Hurá, mám za sebou operáciu chrbtice (kolena, ramena, lakťa, členku,...) a už som zdravý, nemám žiadne bolesti, to je paráda a... A zrazu po pár dňoch je po eufórii, pretože sa bolesti vracajú. Väčšinou nie v takej intenzite a rozsahu, ale aj tak dokážu človeku pokaziť dojem z operačného výkonu. Vinný podľa pacienta je v tomto prípade samozrejme neurochirurgický tím, pretože to ONI spôsobili, že mám bolesti.
Pacient tak pokračuje v ceste, ktorá ho na operačný stôl dostala. Obviňovanie, odmietanie zodpovednosti za svoje zdravie, očakávanie, že niekto iný za mňa urobí dôležité životné zmeny, to je svätá trojica princípov, na ktorých stojí defenzívny postoj.
Ako sme si už povedali v článku "Operácia chrbtice, ozónoterapia - ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku", operácia nie je riešenie PRÍČIN, ale NÁSLEDKOV.
Odstránením následkov ostávajú príčiny aktívne a nezmenené a ďalej spôsobujú následky. Operácia nezbaví pacienta deštrukčného správania a ten naďalej veselo pokračuje v tom, čo ho už raz na operačný stôl dostalo. Ilustrujme si to na príklade. Jano má za sebou operáciu driekovej platničky L4-L5. Prevedená bola incízia (orezanie vyklenutej časti platničky, ktorá tlačila na pravý koreň, Jano mal pár mesiacov úporné bolesti vyžarujúce do pravej nohy). Po operácii okamžité zlepšenie stavu, vymiznutie bolestí. Jano sa vrátil do práce na stavbu a opäť začal dvíhať bremená nesprávne, v predklone. Po mesiaci bolesti znovu, intenzívnejšie, diagnóza extrúzia disku, opäť operácia, odstránenie časti vytekajúceho jadra. Po operácii stále bolesti, návrat do práce, dvíhanie bremien, bolesti, za pár mesiacov ďalšia operácia, tentokrát kompletná diskektómia a implantát. Rok po operácii opäť bolesti, tentokrát poškodená platnička L5-S1 a prítomná spondylolistéza. Operačné riešenie - kompletná stabilizácia chrbtice a implantácia.
Vidíte v tom systém? Jano na svojom živote ani po operácii nič nezmenil a pokračoval ďalej úspešne v ničení svojho tela.
Rovnako, ako to robia tisíce iných pooperačných pacientov, pretože si naivne myslia, že operácia je niečo ako bodka na konci vety.
Operácia je však veľké písmeno na začiatku vety novej. Alebo mala by byť. Operáciou nič nekončí, operáciou začína úplne nový život.
Ako zabezpečiť, aby rehabilitácia po operácii bola úspešná?
Predpokladajme, že operácia bola indikovaná správne, vykonaná korektne a pooperačný stav je v poriadku.
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že každá operácia je zásah do organizmu a niečo pozitívne dáva a niečo berie. Napríklad orezanie platničky má väčšinou okamžitý pozitívny efekt, ale berie si daň v podobe zvýšenia rizika budúcich problémov. Odobratie vyklenutej časti platničky zmenšuje jej objem a znižuje výšku, čo jednak zhoršuje únosnosť platničky a zužuje neuroforamína. Čiže platnička je náchylnejšia na ďalšie poškodenie a užšie nervové kanáliky zvyšujú riziko kontaktu s nervom a spúšťanie spazmov a blokád.
Stabilizácia chrbtice zasa mení dynamické profily stabilizovaného úseku a ohybové momenty potom absorbujú segmenty nad alebo pod. Chrbtica sa jednoducho kvôli obmedzeniam v jednej časti začne preťažovať inde.
Nevyhnutnou súčasťou úspešného pooperačného života je pochopenie príčin. Čo pacienta doviedlo na operačný stôl? Ak to boli pohybové stereotypy, tak je potrebné sa ich zbaviť. Inak budú ďalej generovať problémy.
Ak to bol celkový systém života, je potrebné ho prekopať od základov. Ako sme si vysvetlili v článkoch o somatizácii, je dôležité identifikovať obsahy psyché, ktoré vedú k opakovanej produkcii fyzických symptómov.
Cvičenie cielených cvikov alebo komplexných pohybových systémov môže byť niekedy jednoduchým a dostatočným riešením.
Snaha je to, čo sa počíta. Niekedy si človek vie po operácii pomôcť sám, niekedy potrebuje návod od odborníka.
Z času na čas dostávam otázku, či robím aj s pooperačnými stavmi alebo či sa po operácii dá niečo robiť. Odpoveď má dve časti. Prvá sa odvíja od operačného výkonu a čím zložitejší výkon, tým menší priestor na manévrovanie. Druhá časť sa odvíja čisto od pacientovho záujmu niečo s bolesťami robiť. Čo je ochotný urobiť, aké zmeny je pripravený vykonať, prípadne, čo chce a môže obetovať.
Kľúčovým slovom je opäť zmena, pretože ak budete opakovať ten istý postup, nemôžete očakávať iné výsledky.
Ako ja hovorím, sedením doma na gauči a nariekaním to nepôjde.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: