Bolesti po operácii chrbtice - je možná rehabilitácia?

17.03.2019

Hurá, mám za sebou operáciu chrbtice (kolena, ramena, lakťa, členku,...) a už som zdravý, nemám žiadne bolesti, to je paráda a... A zrazu po pár dňoch je po eufórii, pretože sa bolesti vracajú. Väčšinou nie v takej intenzite a rozsahu, ale aj tak dokážu človeku pokaziť dojem z operačného výkonu. Vinný podľa pacienta je v tomto prípade samozrejme neurochirurgický tím, pretože to ONI spôsobili, že mám bolesti. 

Pacient tak pokračuje v ceste, ktorá ho na operačný stôl dostala. Obviňovanie, odmietanie zodpovednosti za svoje zdravie, očakávanie, že niekto iný za mňa urobí dôležité životné zmeny, to je svätá trojica princípov, na ktorých stojí defenzívny postoj.
Ako sme si už povedali v článku "Operácia chrbtice, ozónoterapia - ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku", operácia nie je riešenie PRÍČIN, ale NÁSLEDKOV. 

Odstránením následkov ostávajú príčiny aktívne a nezmenené a ďalej spôsobujú následky. Operácia nezbaví pacienta deštrukčného správania a ten naďalej veselo pokračuje v tom, čo ho už raz na operačný stôl dostalo. Ilustrujme si to na príklade. Jano má za sebou operáciu driekovej platničky L4-L5. Prevedená bola incízia (orezanie vyklenutej časti platničky, ktorá tlačila na pravý koreň, Jano mal pár mesiacov úporné bolesti vyžarujúce do pravej nohy). Po operácii okamžité zlepšenie stavu, vymiznutie bolestí. Jano sa vrátil do práce na stavbu a opäť začal dvíhať bremená nesprávne, v predklone. Po mesiaci bolesti znovu, intenzívnejšie, diagnóza extrúzia disku, opäť operácia, odstránenie časti vytekajúceho jadra. Po operácii stále bolesti, návrat do práce, dvíhanie bremien, bolesti, za pár mesiacov ďalšia operácia, tentokrát kompletná diskektómia a implantát. Rok po operácii opäť bolesti, tentokrát poškodená platnička L5-S1 a prítomná spondylolistéza. Operačné riešenie - kompletná stabilizácia chrbtice a implantácia.

Vidíte v tom systém? Jano na svojom živote ani po operácii nič nezmenil a pokračoval ďalej úspešne v ničení svojho tela.
Rovnako, ako to robia tisíce iných pooperačných pacientov, pretože si naivne myslia, že operácia je niečo ako bodka na konci vety.
Operácia je však veľké písmeno na začiatku vety novej. Alebo mala by byť. Operáciou nič nekončí, operáciou začína úplne nový život.

Ako zabezpečiť, aby rehabilitácia po operácii bola úspešná?
Predpokladajme, že operácia bola indikovaná správne, vykonaná korektne a pooperačný stav je v poriadku.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že každá operácia je zásah do organizmu a niečo pozitívne dáva a niečo berie. Napríklad orezanie platničky má väčšinou okamžitý pozitívny efekt, ale berie si daň v podobe zvýšenia rizika budúcich problémov. Odobratie vyklenutej časti platničky zmenšuje jej objem a znižuje výšku, čo jednak zhoršuje únosnosť platničky a zužuje neuroforamína. Čiže platnička je náchylnejšia na ďalšie poškodenie a užšie nervové kanáliky zvyšujú riziko kontaktu s nervom a spúšťanie spazmov a blokád.

Stabilizácia chrbtice zasa mení dynamické profily stabilizovaného úseku a ohybové momenty potom absorbujú segmenty nad alebo pod. Chrbtica sa jednoducho kvôli obmedzeniam v jednej časti začne preťažovať inde.

Nevyhnutnou súčasťou úspešného pooperačného života je pochopenie príčin. Čo pacienta doviedlo na operačný stôl? Ak to boli pohybové stereotypy, tak je potrebné sa ich zbaviť. Inak budú ďalej generovať problémy.  

Ak to bol celkový systém života, je potrebné ho prekopať od základov. Ako sme si vysvetlili v článkoch o somatizácii, je dôležité identifikovať obsahy psyché, ktoré vedú k opakovanej produkcii fyzických symptómov.  

Cvičenie cielených cvikov alebo komplexných pohybových systémov môže byť niekedy jednoduchým a dostatočným riešením.
Snaha je to, čo sa počíta. Niekedy si človek vie po operácii pomôcť sám, niekedy potrebuje návod od odborníka.

Z času na čas dostávam otázku, či robím aj s pooperačnými stavmi alebo či sa po operácii dá niečo robiť. Odpoveď má dve časti. Prvá sa odvíja od operačného výkonu a čím zložitejší výkon, tým menší priestor na manévrovanie. Druhá časť sa odvíja čisto od pacientovho záujmu niečo s bolesťami robiť. Čo je ochotný urobiť, aké zmeny je pripravený vykonať, prípadne, čo chce a môže obetovať.  

Kľúčovým slovom je opäť zmena, pretože ak budete opakovať ten istý postup, nemôžete očakávať iné výsledky.
Ako ja hovorím, sedením doma na gauči a nariekaním to nepôjde.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.