Ako si zničiť chrbticu vo fitku

11.08.2019

Fitko je fajn. Odkrútil som si v ňom niekoľko rokov a videl veci, nad ktorými ostáva stáť nielen rozum, ale zasekol by sa aj výkonný komputer. Tak ako sa Shakespeare svojim divadlom Globe snažil preniesť celý svet do malého priestoru divadelných dosiek, tak aj vo fitku nájdeme na priestore niekoľko desiatok štvorcových metrov výber toho najlepšieho hlavne z komediálneho univerza.

Pic by: https://www.t-nation.com/training/the-5-most-dangerous-deadlift-mistakes

Videl som "športovkyne", ktoré fitko brali ako psychogienu a za roky "cvičenia" nezaznamenali ich telá žiadny progres. Lebo postávať pri náradí a hodinu kecať s kamoškami má stimulujúci vplyv akurát tak na orofaciálnu muskulatúru. Videl som baby, ktoré sa aj spotili a dali do toho všetko, len preto, aby si potom mohli bez výčitiek dať karamelový veterník a sladkú kávu.

Videl som mladých mužov, ktorí po roku cvičenia mali svaly ako mladý Arnold a to "bez steroidov a anabolík, prisahám, že nič nesypem". Videl som osobných trénerov, ktorí by mohli slúžiť ako predloha pre novelizáciu paragrafov trestného zákonníka dotýkajúcich sa poškodenia zdravia. Jeden nechal klienta robiť mŕtve ťahy už na druhom tréningu a vôbec mu nevadilo, že to ten chudák robí s mačacím chrbátom a nenávratne si poškodzuje telo. Zabééér!

Videl som športovcov, ktorí si na Z tyč naložili 50 kg a potom s ňou pri bicepsovom zhybe v stoji tancovali, pretože ich bicepsy reálne utiahli polovicu váhy a zvyšok musela absorbovať chudera chrbtica.

Fitko je fajn a cvičenie stimuluje telesné pochody nenahraditeľnými spôsobmi. Som fanúšikom pohybu a pravidelného športovania. Zároveň si uvedomujem, že na to, aby šport prinášal v prvom rade pozitíva, je potrebné ho robiť nielen s láskou, ale aj s rozumom. Inak sa obráti proti svojmu užívateľovi.

Nie je nič jednoduchšie, ako si zničiť zdravie vo fitku, čiže na mieste, kde by ste to zdravie mali v prvom rade budovať. Stačí k tomu niekoľko ingrediencií...

Cvičte bez znalostí problematiky

Ideálny adept je v strednom veku, jeho športová minulosť pozostáva z behu dolu schodami do auta, keď ráno nestíha do práce a posledné info, čo o cvičení má, je že brušáky sú dobré na rozvoj core stability, lebo to písali v ženskom magazíne, ktorý sa mu do rúk dostal na firemnom WC.

A veď nemusím chápať aspoň základné súvislosti a mať naštudované praktické informácie, stačí outfit Nebbia a shaker na proťák a už som #fitnessaddict, nie? Zaujímavé je, že recept na fitness koláč bez cukru, tuku, múky a ďalších základných stavebných prvkov koláčov ovládam naspamäť, ale ani len netuším ako správne držať ruky pri upažovaní.

Najmite si premotivovaného neskúseného osobného trénera

Dnes je už každý druhý návštevník fitka osobný tréner a výživový poradca v jednej osobe a fundovaným ho robí 2 roky cvičenia a certifikáty z 2 kurzov v celkovej dĺžke 10 dní. Takýchto odborníkov sú plné fitká a je to groteska sledovať ako absolútny nedostatok znalostí a vedomostí kompenzujú revaním na klienta, aby dal ešte jedno opakovanie, aj keď je to na úkor jeho zdravia.

Ďalším fenoménom sú mladé krásavice, "osobné trénerky", ktoré sú dobré akurát tak ako externé počítadlo opakovaní. Ja neviem, zaplatiť niekomu za to, aby mi ničil zdravie a počítal pri tom do 10, mi príde ako veľmi diskutabilná investícia.

Čo ma zaráža najviac je fakt, že štát sa viac zaujíma o to, či pacientovi bola poskytnutá adekvátna starostlivosť, ako o to, kto toho pacienta vyrobil. Nechať bez dozoru a akejkoľvek organizácie jeden z najťažších športov je prinajmenšom zarážajúce.


Cvičte mŕtve ťahy

Mŕtvy ťah je perfektný cvik a Arnold (kto nepozná Arnolda len podľa mena, nemá vo fitku naozaj čo robiť) ho odporúčal, cvičil, ráno, na obed a večer a ešte zo sna imitoval pohyby. Nikoho už veľmi nezaujíma, že je to jeden z najzložitejších cvikov nielen čo do trajektórie a techniky, ale aj do rozsahu pohybu. Veľa cvičiacich nemá základné predpoklady pre jeho správne a zdravie nepoškodzujúce cvičenie. Tento cvik vyžaduje dostatočný rozsah kĺbnej pohyblivosti hlavne v členkoch, bedrových kĺboch a lumbosakrálnom prechode a sú ľudia, ktorí ho jednoducho nemôžu odcvičiť správne a napriek tomu ho cvičia a poškodzujú si driekovú chrbticu.

Nedostatok flexie kĺbov kompenzujú napriamovaním driekovej lordózy a extrémne preťaženia absorbujú platničky spredu namiesto centrálne. Mŕtvy ťah vám v stotine sekundy zničí chrbticu a pritom to z môjho pohľadu pre rekreačné cvičenie vôbec nie je potrebný cvik. Opakujem pre rekreačné cvičenie. A opakujem pre ľudí, ktorí majú nedostatok flexie kĺbov.

Cvičte mimo neutrálnej chrbtice

Mŕtvy ťah je ukážkový cvik ako cvičenie mimo neutrálnej fixovanej chrbtice poškodzuje zdravie, ale takýchto príkladov je ix. Príťahy spredu/zhora/zdola, upažovanie, bicepsový zhyb v sede/stoji/na Scottovej lavičke, ... poškodzujú krčnú chrbticu, ak je hlava v predklone. Hlboké extenzory krku sú v enormnom napätí a stláčaju krčnú v ohybe. Bench s hlboko extenzovanou chrbticou ... Upažovanie s rukami vodorovne so zemou vychádzajúce z boku nie spredu ... Príťahy v predklone bez fixovania lordózy, s tzv. mačacím chrbátom ... Príkladov sú tucty.

Samostatnou kapitolou je odoberanie a odkladanie náčinia. Veď to nie je cvičenie, že? Cvičiaci docvičí na šikmej lavičke a s dvomi 40 kg jednoručkami sa postaví a ZOHNE (!), keď ich pokladá na zem. Namiesto toho, aby vykonal drep vo fixovanej chrbtici! Takto mu driekovou chrbticou prejde preťaženie rádovo niekoľko stoviek kg.

Nakladanie 25 kg kotúčov sa tiež robí s mačacím chrbátom a myslím, že okrem mňa sa som za celú svoju kariéru nevidel nikoho, kto by sa k tomuto postavil správne v neutrálnej chrbtici. Veľakrát sa mi chalani aj smiali, že či idem urobiť svetový rekord v trhu keď sa ku každému 25 kg kotúču staviam ako k životnému výkonu. 

Potom sa zasa smejem ja, keď sa tí chalani dostanú ku mne na stôl s poškodenými driekovými platničkami a argumentami "vieš Rolo, ale nestalo sa mi to pri mŕtvom ťahu alebo drepe". No nestalo, lebo tam si všetci už dávate pozor, ale je vám u prdele, že si chrbticu nefyziologicky preťažujete pri každom odobratí a odložení náčinia.

Sypte sa doplnkami

Neviem správne cvičiť, robím nefyziologické pohyby, nemám odpozorované regeneračné schopnosti svojho tela, nerozumiem biochemickým súvislostiam atď. a celkovo nezmysly, ktoré robím v oblasti stravovania a cvičenia idem kompenzovať doplnkami? Good luck!

Stanovte si drastické ciele

Do roka a do dňa chcem byť veľký a silný. Svaly vyženiem cvičením a povolenými doplnkami a v prítmí šatne aj tými menej povolenými. Čo na tom, že šľachám a úponom trvá aj roky, kým spevnejú natoľko, aby napätia, ktoré vyrobia rýchlo zväčšené svaly, dokázali bez poškodení absorbovať.

Pamätám si, ako môj dobrý kamarát osobný tréner, každé sedenie s novým klientom začínal otázkou, aký je jeho cieľ pri cvičení.

Hlavne mladí chalani chcú veľmi rýchlo dosiahnuť objem a silu a v tom im pomáhajú idealizované predstavy výdatne korenené fitness biznisom. Výsledkom býva viac či menej poškodené zdravie a viac či menej nevratne.

Záver

Ak je vašim cieľom vo fitku niečo iné ako zdravie, vydávate sa na extrémnu cestu a extrémne cesty prinášajú extrémne výsledky. Bohužiaľ vo väčšine prípadov sa vám páčiť nebudú.

Pravidelne mám na stole nejakého zanieteného športovca, ktorý si zdravie poškodil vo fitku a pritom to tak vôbec nemuselo byť. Sú dokonca takí, ktorí si už uvedomujú súvislosti a napríklad sami povedia, že mŕtve ťahy už necvičia alebo namiesto drepov uprednostňujú hacken drepy, či drepy na multipresse.

Teším ma, že sa fitko teší zvyšujúcej sa popularite a to aj medzi seniormi. Pohyb je život a zdravý pohyb je zdravý život. Berte prosím tento článok ako snahu vás nasmerovať vás k premýšľaniu nad prioritami a cieľmi.

Moja stará mama hovorievala, že "zlé sa veľmi rýchlo stane". V prípade zdravia a hlavne chrbtíc je to častokrát to zlé, ktoré vás môže sprevádzať po zvyšok života.

A to by bola škoda.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...    

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Súčasťou rehabilitačnej praxe je aj stanovenie približného plánu, ktorý slúži na orientáciu v regenerácii a aj ako merítko progresu. Samozrejme ľudské telo a jeho obnova nebeží podľa striktne stanovených dátumov, ale sú niektoré všeobecné, praxou alebo štúdiami potvrdené časové úseky majúce v bežných prípadoch viac či menej univerzálnu platnosť.

Fitko je fajn. Odkrútil som si v ňom niekoľko rokov a videl veci, nad ktorými ostáva stáť nielen rozum, ale zasekol by sa aj výkonný komputer. Tak ako sa Shakespeare svojim divadlom Globe snažil preniesť celý svet do malého priestoru divadelných dosiek, tak aj vo fitku nájdeme na priestore niekoľko desiatok štvorcových metrov výber toho najlepšieho...

Narastajúci počet bolestí chrbtice so sebou prináša aj nebývalý záujem ľudí o korektné informácie z tejto oblasti. Ústnym podaním sa doteraz predávali osobné názory, ktoré sa snažili čo najvernejšie popísať skúsenosti, avšak informácie sú nepresné, skreslené alebo odrážajúce nedostatočnú znalosť anatómie a fyziológie dotknutých telesných systémov.

Desikácia platničky je jednou z foriem diskopatie platničiek, ktoré majú priamy alebo nepriamy vplyv na bolesti chrbtice. Vzhľadom na minimálne množstvo informácií som sa tejto téme rozhodol venovať samostatný článok, pretože je svojou hĺbkou a rozsiahlosťou predurčená na podrobnejšie skúmanie.

Prudký rozvoj diagnóz ako panický atak, panická porucha a tetánia, ktorý zaznamenávame v posledných desaťročiach, núti k zamysleniu. Kde sa tieto patologické prejavy berú a prečo je ich výskyt tak markantný? Štandardnou odpoveďou býva stres. Stres je úžasný fenomén, na ktorom sa dá postaviť akákoľvek diagnóza.

Chodidlo so svojimi 26 kosťami, 33 kĺbmi, 107 šľachami a 19 svalmi patrí k najzložitejším telesným častiam. Na malom priestore sa kombinujú protichodné požiadavky - chodidlá musia byť dostatočne stabilné, pretože nesú celú váhu tela, naproti musia byť zasa dostatočne pružné, aby účinne eliminovali dynamické vplyvy pohybu tela.

Moji kamaráti sa na mňa hnevajú. Teda tí, ktorí s niečím obchodujú. Odmietam totiž uveriť, že mi niečo je a potrebujem to riešiť. Jeden z nich si myslí, že mám vysoký cholesterol a snaží sa ma presvedčiť, aby som konzumoval prípravok zo zázračnej amazonskej rastliny. V poslednej dobe mám pocit, že v amazónii už nič iné ani nerastie,...

Máte doma malé bábätko a jeho mamička ho nosila v brušku 9 mesiacov? Údajne to tak robia aj iné matky a 9 mesiacov je plus mínus doba, s ktorou treba rátať, keď sa chcete dočkať potomka. Za ten čas bábätko rastie, naberá na sile, vyvíja sa, aby po opustení bezpečného lona mohlo pokračovať v samostatnej existencii. Mamička sa...

V každom priemernom news feede priemerného majiteľa účtu na najväčšej sociálnej pasci nájdete denne priemerne asi 157 receptov na jedlá. Už aj stravovanie postihla ebola sobotňajšej noci a pod jej vplyvom sa zrejme všetci dostávajú do tranzu a chleba s masťou a cibuľou začali nahrádzať niečím údajne zdravším z nadpisu článku.