Akauzálne bolesti chrbtice a pohybového aparátu

23.11.2019

Terapeut rastie so skúsenosťami a vhľad do problematiky sa prehlbuje s pribúdajúcim časom. Prvé kroky v terapeutickej praxi sú jednoduché, terapeut sa snaží pochopiť a pracovať s jednoduchými súvislosťami na osi problém-príčina-riešenie. Tento postup sa nazýva aj kauzálny. Kauzalita je príčinnosť a definuje jednoduchý fakt, že jeden proces vyvoláva druhý proces.

V prípade bolestí chrbtice a pohybového aparátu to znamená, že príčina bolestí vyvoláva bolesti.

Jednoduchý príklad - poškodím si krížne väzy v kolene pri prudkom rotačnom pohybe, to je príčina a spustí sa bolesť, to je dôsledok.

Čím je terapeut skúsenejší a schopnejší, tým viac zisťuje, že s tou jednoduchou kauzalitou to nebude také  ... jednoduché. Niektoré prípady doslova ako keby nemali zjavnú príčinu. Iné prípady majú zjavnú príčinu, ale nesedí symptomatika. Ďalšie sa tvária, ako úplne iný problém, ale namiesto žalúdka bolí chrbtica.

A tak si klientovo telo z terapeuta občas robí dobrý deň.

Príde klient, sťažuje sa na bolesti driekovej chrbtice. MRI negatívne, platničky v poriadku, neuroforamína široké, organické zmeny neprítomné. Krvné a iné testy v poriadku. Klient je pokojný, vedie spokojný život, má dobrú nestresujúcu prácu, napĺňajúci partnerský život, kam sa pozrie tam je v jeho živote všetko v poriadku. Primerane športuje, nie je vystavený pohybovým stereotypom... Napriek tomu trpí bolesťami driekovej chrbtice.

Skúsený terapeut už vie, že problém u takéhoto klienta nemá zjavnú príčinu a tvári sa teda ako akauzálny. Samozrejme, terminológia je trochu zavádzajúca, pretože každý problém príčinu má, len nemusí byť okamžite jasná a identifikovateľná.

Počas praxe som sa stretol so zaujímavou zbierkou akauzálnych bolestí chrbtice a pohybového aparátu a rozdelil som prípady do skupín. Upozorňujem na to, že môj zoznam je doplniteľný a rozšíriteľný, tak ako je široké spektrum problémov niekoľkých miliárd ľudí.

Dôvodmi akauzálnych bolestí chrbtice a pohybového aparátu sú napríklad:

Multifaktoralita

Keď sa spojí x faktorov, z ktorých každý má minimálny podiel na bolestiach, ich výsledné pôsobenie môže byť v zmysle synergického princípu vyššie ako ich súčet. Ak sa napríklad občasné dlhšie sedenie na stoličke spojí s užšími neuroforamínami a tendenciou klienta reagovať prehnane na bežné stresory, výsledkom môže byť bolesť, ktorá by sa pôsobením ktoréhokoľvek jediného faktoru neprejavila.

Multifaktorálne bolesti chrbtice sa často objavujú u ľudí, ktorí žijú celkom pokojný život bez extrémov.


Extrémne akútne emócie

Tu je príčinou akútna produkcia emócií obvykle v exponovanom životnom období. Príkladom z nedávnej praxe je klient, mladý manažér, ktorý podľa vlastných slov mal jeden deň obrovský stres v obave z toho, že niečo v práci pokazil. Citujem "zľakol som sa tak, až sa mi skoro dych zastavil". Na druhý deň sa zobudil s tlakom okolo krku a na hrudi a nedokázal sa normálne nadýchnuť. Telo somatizovalo obrovský emočný výboj.

Stav sa po odblokovaní chrbtice okamžite zlepšil, ale na druhý deň opäť recidivoval. Evidentne ostali v klientovej psyché nespracované emócie, hlavne strach zo straty zamestnania, ktoré znovu zablokovali chrbticu.


Zabudnuté emócie a stresy

Na podobnom princípe pracujú udalosti, ktoré sa odohrali dávnejšie a klient si ich už ani nepamätá a môžu siahať až hlboko do detstva. Matka skríkne na 3 ročné dieťa, aby nebralo drahý porcelán z poličky, dieťa sa zľakne a vytvorenú energiu strachu len zčasti vypustí plačom. Časť energie však v tele ostane a vytvorí tzv. emočnú cystu, ktorá si potom v dospelosti vyberá daň v podobe bolestí ruky.

Identifikovať dôvod bolestí je v tomto prípade veľmi ťažké, pretože klient si na incident nepamätá a ani pri najlepšej vôli obvykle nespomenie. Tu pomáha skôr hlbinná analýza, veľakrát sa obrazy objavia pri regrese, kraniosakrálnej terapii, RUŠ a iných metódach pracujúcich s nevedomím. Uvoľnením emócií a pochopením situácie dôjde k vymiznutiu bolestí.


Podprahové modelovanie

Je systém udalostí a energií, ktoré obkolesujú ľudskú bytosť hlavne počas vývoja v detstve a ako príklad môže slúžit hlboký pocit viny u detí, ktoré vyrastajú v rodinách, kde sú závislosti. Dieťa si pravidelný stres z domácnosti, kde sa pije alebo gambluje, transformuje do podoby nízkej sebahodnoty a sebaúcty a neriešiteľnú situáciu pripisuje sebe - cíti sa vinné za to, čo sa deje.

V dospelosti sa tento hlboký pocit transformuje do bolestí driekovej chrbtice, kde spolupôsobí so strachom z nedostatku, ktorý sa tiež viaže k neuspokojivému prostrediu a absencii materiálnej istoty. Dospelý potom sám seba trestá bolesťami za to, že nie je schopný vyriešiť problémy svojho detstva, ktoré si však nespôsobil sám a je ich obeťou. Tak sa aj cíti a chová - ako obeť.

Identifikovať tieto prípady je v niečom jednoduchšie, pretože rodinné vzťahy a situácie sa dajú pomenovať. Nedostatok lásky, pozornosti, závislosti, materiálna neistota, atď ... to všetko vie klient pomenovať vlastnými slovami pri popise udalostí, ktoré zažíval, prípadne cíti teraz.

Somatizácia cudzích emócií

Ak máte niekedy pocit ako keby pocity, ktoré cítite, neboli vaše vlastné, je možné, že somatizujete emócie niekoho iného. Tento proces sa nazýva transferencia a projekcia. Najčastejšie je pozorovaný u detí, ktoré somatizujú, čiže stelesňujú matkine pocity. Ak je matka nešťastná, nespokojná, trpí, jej dieťa ochorie. Dieťa privedie do reality matkine emócie.

Podobný prenos je možný aj u dospelých ľudí a objavuje sa často tam, kde sa zdravý človek stará o chorého. Rizikovou skupinou sú najmä terapeuti rôzneho zamerania, od zdravotných sestier, cez psychológov, masérov až po lekárov, pretože sú vystavení takmer permantnej projekcii obsahov psyché svojich klientov a pacientov.

Z praxe si spomínam na klientku, ktorá rok opatrovala ťažko chorú umierajúcu matku. Po smrti matky prišla táto klientka ku mne v zlom psychickom a fyzickom stave a po odblokovaní sa jej rozjasnila tvár, nabrala energiu takmer okamžite a začala sa usmievať. To bolo šokujúce aj pre mňa a to som celkom zvyknutý na všeličo. Potom sa mi priznala, že posledný rok mala doslova pocit, ako keby jej matka vysávala energiu. Telo sa samozrejme bránilo sťahovaním sa a dôsledkom boli blokády a celkovo zlý stav tela.

Zástupný zdravotný problém

Sú zdokumentované prípady, keď sa akauzálne bolesti objavili naozaj z ničoho nič, bez zjavnej príčiny a ani podrobná funkčná a diferenciálna diagnostika nepriniesla žiadne vysvetlenie. Neskôr sa zistilo, že klient predsa len trpel nejakou diagnózou, ktorá sa však neprejavovala bolesťou alebo akútnymi príznakmi.

Takýto problém sa nazýva zástupný problém a telo ho dokáže vyrobiť v snahe upozorniť iným spôsobom na patologické procesy v tele, ktoré nemajú zjavnú symptomatiku.

Príkladom môže byť zosnulý kardinál Vlk, o ktorom hovorí prof. Kolář, český špičkový odborník na problematiku bolestí pohybového aparátu: "Také kardinál Vlk přišel na naši kliniku kvůli bolestem ramene s tím, že u nás podstoupí rehabilitaci. Měl je už několik týdnů a nic mu neulevovalo, snad jen občasný obstřik. Z celkového stavu i obrazu bylo patrné, že se pod tímto obrazem může hlásit něco jiného. Odběry pak ukázaly zvýšené markery na nějaký tumor. Našel se v plicích."

Telo si vyrobilo reflexne zástupné bolesti v ramene, pretože tumor v pľúcach zrejme bolesti nespôsoboval. Týmto sa telesný systém pokúsil informovať majiteľa o prebiehajcej patológii.

Môj záver: problematika akauzálnych bolestí chrbtice a pohybového aparátu je zaujímavou časťou terapeutického spektra a môže priniesť odpovede tam, kde bežná diagnostika na osi príčina-následok zlyháva. Identifikácia príčin je vo väčšine prípadov zložitá a vyžaduje v prvom rade skúsenosti a aj to, čo voláme pre nedostatok iných názvov intuíciou.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...   

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Cvičíte, cvičíte a nepomáha? Už ste vyskúšali SM systém, McKenzieho systém, DNS systém, pilates, jógu, moje cviky, cvičíte ráno, na obed a večer a stále nič? Stav sa nezlepšuje, bolesti pretrvávajú alebo sa na chvíľu utlmia, aby sa potom vrátili s plnou silou?

Blokády chrbtice, okrem klasických symptómov akými sú bolesť a obmedzenie pohybu, so sebou prinášajú aj menej pochopenú symptomatiku. Vysoký alebo zvýšený tlak a tep patria síce skôr medzi systémové poruchy organizmu, ale sprevádzajú veľmi často aj problémy s chrbticou, hlavne s krčnou a hrudnou.

Zámerne som v názve článku nepoužil adjektívum "správne" a hneď vysvetlím prečo. Nič také, ako správne držanie tela totižto neexistuje. Resp. existuje niekoľko odborných modelov snažiacich sa popísať ako by správne držanie malo vyzerať, ale sú to modely teoretické, abstraktné a vychádzajúce z idealizovanej stavby tela.

Už pomaly v každom popise z RTG alebo MRI vyšetrenia driekovej alebo krčnej chrbtice sa stretneme s konštatovaním, že vyšetrovaný má napriamenú lordózu. Tento fakt sa zvykne úplne ignorovať, zrejme preto, že sa nechápe ako samostatná diagnóza a pritom je to veľmi cenná informácia. Pomáha osvetliť bolesti príslušnej časti chrbtice v...

Myelopatia, čiže poškodenie myelínového obalu nervov, je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny bolestí chrbtice. Objavuje sa ako nález všade tam, kde dochádza k degeneratívnym zmenám na chrbtici, ktoré majú základ v poškodených platničkách. Útlak miechy alebo spinálnych nervov v priestore chrbtice, najčastejšie spôsobený platničkami, je...

Súčasťou nálezov na MRI chrbtice býva často aj termín spondylóza. Skladá sa z dvoch slov a to spondyl - stavec a óza - ochorenie. Vo svojej samotnej podstate nejde ani tak o chorobu, ako skôr o prirodzené degeneratívne zmeny sprevádzajúce starnutie organizmu.

Degeneratívne procesy postihujúce chrbticu zahŕňajú širokú škálu porúch, od jednoduchých protrúzií až po komplikované poruchy statiky chrbtice. Diagnózy variujú nielen podľa úsekov chrbtice, ale aj podľa mechanizmu poškodenia a patofyziológia porúch je tak nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie.

Spinálna stenóza, ako už sám názov napovedá, je v preklade zúženie chrbticového kanáliku. Rozlišujeme 2 základné typy a 2 lokality, v ktorých sa táto diagnóza najčastejšie vyskytuje.