Môj príbeh: bolesti chrbtice ma motivujú

23.11.2019

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén

Uvoľňovanie chrbtice (poznáte aj pod názvom chiropraxia alebo ľudovo "naprávanie") a rôzne masážne techniky zmenšujú tlak na platničky a telu je umožnené oveľa efektívnejšie regenerovať, takže aj efekt terapie je nielen okamžitý, ale najmä dlhodobý, s pozitívnym vplyvom na zlepšenie zdravotného stavu nielen chrbtice, ale aj vnútorných orgánov, ktoré sa v miestach stavcov pripájajú nervami do chrbtice.

Postupne som vyvinul účinný systém

Problematike sa venujem dlhodobo a komplexne, kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov, pretože aj výskumy v oblasti problémov pohybového aparátu potvrdzujú nevyhnutnosť aktívnej účasti pacientov na procese vyliečenia.

Mojou úlohou je reponovať systém, vašou úlohou je pomocou jednoduchých cvikov rehabilitovať a tak je vášmu telu umožnené regenerovať a postupne sa zbaviť bolestí.

Chcete vedieť, ako sa zbaviť bolestí?

Teším sa na Vašu návštevu.

Môj príbeh

Bolesťami chrbtice som začal trpieť už v 15 rokoch. Začalo to najprv tlakmi v driekovej chrbtici, keď som dlhšie stál. Zhruba do 20 rokov som aktívne športoval, neustále sa hýbal, takže som nejaké vážne problémy nepociťoval. Od 20 som sa prestal hýbať a vtedy to začalo. Najprv ma seklo, kvôli nesprávnej manipulácii s bremenami. Bolesti odozneli a ja som pokračoval v sebadeštrukčnej ceste. Žiadny pohyb, už vôbec nie cielené cvičenie, do toho neustály stres, minimum oddychu, náročné životné výzvy. Znovu ma seklo po 5 rokoch, opäť drieková chrbtica, segment L4-L5.

Už som ale pociťoval aj bolesti v segmente L5-S1. Potom ma seklo po 2 rokoch, potom po 1 roku a potom už dvakrát do roka. K hernii platničky L4-L5 sa pridala diskopatia platničky L5-S1. Začala spondylolistéza a ohlasovala sa 5 krát do roka. 5 krát ročne ma na 2 týždne telo uložilo do postele a cesta z obývačky do kuchyne bola peklo. Nevedel som sa postaviť, narovnať, vykrivilo ma a nedokázal som normálne chodiť.

To už som sa pár rokov živo zaujímal o to, čo sa mi deje a prečo sa mi to deje. K celoživotným problémom s driekovou chrbticou sa pridali neustále blokády hrudnej chrbtice, neskôr som si v vo fitku poškodil platničku C5-C6 tak nešťastne, že som po 2 rokoch bolestí ostal takmer paralyzovaný - nedokázal som ovládať prsné svaly, latissimus dorsi a triceps. K tomu si ešte pripočítajte Scheuermannovu chorobu, Schmorlove uzly, niekoľko rokov neustále zápaly ischiatických nervov a roky permanentné bolesti.

Okrem Bechterevovej choroby som na vlastnej koži zažil všetky symptómy, ktoré poškodená chrbtica a kĺbne systémy dokážu vygenerovať. Chodil som v predklone, reval od bolesti, nevedel sa hýbať, trpel tlakmi na hrudi, závratmi, pichaním pod lopatkou, atď.. Toto všetko neprajem ani najväčšiemu nepriateľovi, ale umožnilo mi to neskutočne vniknúť do problematiky. Dalo mi to hlbokú emaptiu a dnes veľmi dobre chápem každého klienta, ktorý mi opisuje, že ho "tu a tu veľmi bolí a takto mi to vyžaruje sem".

Vlastné telo je mojim naväčším učiteľom a motivovalo ma k tomu, aby som hľadal najprv odpovede na otázku Prečo? a potom na otázku Ako sa z toho dostať? Dostal som sa zo všetkého, čo som opísal, niekoľkokrát som sa dostal z operačného stavu. Bol mi kedysi prorokovaný invalidný vozík a ja som tomu dlhú dobu veril. Dokonca som si sám zrehabilitoval narazené a vykĺbené rameno a poškodené menisky a krížne väzy v kolene. 10 rokov zažívam permanentné tenzné bolesti hlavy - tie sa mi ešte nepodarilo dostať pod kontrolu, ale beriem to ako ďalšiu výzvu.

Pred 15 rokmi som sa intenzívne začal venovať naprávaniu (chiropraxii), masážam, reflexológii, akupresúre, fyzioterapii, rehabilitácii, psychológii a vlastne úplne všetkému, čo na prvý pohľad možno ani nesúvisí s bolesťami, ale neskôr sa ukázalo, že áno. Naučil som sa napraviť si vlastnú chrbticu, vyvinul som cviky pre seba, takže všetko to, čo v terapii ponúkam a robím, mám najprv odladené a potvrdené na sebe. Pomohlo to mne, pomáha to mojim klientom. Naučil som sa, ako správne dýchať a na vlastnej koži som zažil, ako veľmi je dýchanie dôležité pre chrbticu a overil som s, že je to najsilnejší pohybový stereotyp. Všetky cviky a postupy mám potvrdené od špičkových odborníkov, spomeniem iba mená ako Lewit, Kolář, McGill, zainteresovaní veľmi dobre vedia o koho ide.

Dnes už viem, že z bolestí chrbtice sa dá dostať aj bez skalpela, resp. dá sa dosiahnuť stav prímeria s vlastným telom. Takisto som pochopil, že moje zdravie mám vo svojich rukách iba ja a že som to ja, kto musí aktívne pracovať na jeho vylepšení. Terapeut je len sprievodca a človek, ktorý ma navedie. Terapia, ktorú som vyvinul je podstavená práve na tomto predpoklade a preto funguje a funguje iba vtedy, ak vy vykonáte svoj diel práce potom, čo vas postavím na nohy a navediem na cestu.

Bolesti chrbtice sú výzvou na zmenu a pasívny postoj z vašej strany ich iba zhoršuje. Ak sa chcete z bolestí dostať, musíte začať od piky - od úpravy pohybových stereotypov, cez zmenu dýchacieho vzoru, zaradenie cieleného cvičenia do rehabilitácie až po zmenu v životných postojoch. Na svojich klientov som tvrdý a prísny, je to v ich vlastnom záujme. Kto si myslí, že bolesti pohybového aparátu sa dajú zvládnuť inak ako aktívnym prístupom, nech sa radšej obráti na terapeuta, ktorý ho v tomto sebadeštrukčnom prístupe bude utvrdzovať. Alebo nech sa ďalej dopuje doplnkami a liekmi a oddáva sa pasívne napr. akupunktúre či sa nechá trikrát za mesiac naprávať.

S úctou

Roland Habara

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.

Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...

Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...

Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: