Doba hejtová

10.03.2019

Nenávidíme Ficovu aroganciu, ktorou nám vo vrcholovej politike ukazuje, akej arogancie sme my sami schopní v bežnom živote, napríklad keď urobíme chybu a ukážeme prstom na druhého.
Nenávidíme Bugára za bezcharakternosť a politiku "kam vietor tam plášť", ktorou nám ukazuje ako sme schopní v záujme osobného profitu poprieť morálne a etické princípy.
Nenávidíme suseda za to, že sa mu darí, lebo je šikovný a takto nám ukazuje, že naše vlastné pohodlie a výhovorky sú nám prednejšie ako úsilie a námaha alebo sa pod vplyvom reklám odmietame zmieriť s vlastnou priemernosťou.

Najviac nenávidený človek histórie, Adolf Hitler, nezabil počas najkrvavejšieho konfliktu jediného človeka. Ani nedržal zbraň. Napriek tomu je nenávidený... Možno preto, že nám ukázal, ČOHO JE ĽUDSTVO SCHOPNÉ. Pomohol nám na svetlo vytiahnuť to, čo ukrývame v hlbinách svojho ja a ani o tom nevieme alebo sa k tomu nepriznávame.

"Ja by som nikdy nevzal úplatok". Milý môj, keby pred teba položili pár miliónov, urobíš z 13,5 aj 15. Ostatní ťa budú nenávidieť, lebo by urobili to isté a hnevajú sa za túto predstavu na seba. Alebo ťa nenávidia, lebo nikdy tú príležitosť rýchlo sa obohatiť nedostanú.

Kým nás bude ovládať chamtivosť, kým si sami budeme vyberať ľahšiu cestu v živote v očakávaní rýchleho profitu, kým nepochopíme, že úprimnosť a zodpovednosť za vlastný život sú základné stavebné prvky zdravej spoločnosti, dovtedy budeme mať politikov, ktorí nám to všetko budú dennodenne pripomínať. Budeme mať takých lídrov, akých si zaslúžime a akých potrebujeme, aby sme cez vlastnú nenávisť pochopili, že ONI sú vlastne JA. A kým nezmením JA, nebudú tam iní ONI.

Vždy, keď vidím nenávistné prejavy na FB, poviem si, že ešte potrebujeme čas. Ako spoločnosť, ale aj ako jednotlivci. Čas na to, aby sme si uvedomili, že jedine prácou na sebe môžeme niečo zmeniť.
Hitler, ani Stalin nevraždili ľudí. Nenávidíme ich doteraz. Asi za to, čoho sme aj naďalej schopní...

Naša nenávisť smerom von je ukazovateľom na cestu dnu. K tým častiam nášho ja, ktoré potrebujú pochopenie a prijatie. A veci sa začnú meniť...
Prečo o tom píšem tu? Pretože vidím jasný súvis medzi stavom individuálnej a spoločenskej psyché a tým, ako sa cítime a sme zdraví. Žijeme v toxickej dobe, všade samá nenávisť a v takto znečistenom ovzduší jednoducho nemôžeme byť zdraví. Čo tak energiu nenávisti transformovať do práce na sebe?

Ja viem, jednoduchšie je ukázať prstom a povedať, to oni. Oni sú zodpovední. Lenže my sme zodpovední za nich, za to že sme im umožnili vládnuť.

Myslím, že aj Platónovo "Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike" nie je úplne správne pochopené. Politika je slovo, ktorého základ sa odvádza od slova polis - mesto, ergo politik bol v minulosti chápaný ako predstaviteľ mesta, mestského štátu. Ja si skôr myslím, že Platón tým chcel povedať "Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na slušnosti" (od slova polite - slušný).

Tam, kde iní vidia dôvody k nenávisti, k hejtu, tam ja vidím príležitosť pre svoj osobný rast, pre prácu na svojej slušnosti napríklad.
Doba hejtová je mojou motiváciou.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na vyzdravení.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.

Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...

Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...

Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: