Tenisový lakeť - možnosti terapie

15.02.2021

Tenisový lakeť je diagnóza, na ktorej si vylámal zuby nejeden terapeut presvedčený o svojich nekonečných možnostiach pri bolestiach pohybového aparátu. Občas sa zdá, že tenisový lakeť odoláva akejkoľvek snahe a riadi sa vlastnými rehabilitačnými zákonmi. Zdanie neklame a naozaj platí, že najlepšou terapiou je trpezlivosť. Pravidelne sa vynorí nejaký nový a zázračný spôsob, ako túto diagnózu účinne a rýchlo riešiť a rovnako pravidelne aj skončí v zabudnutí.

Ja s obľubou tvrdím, že keby na tenisový lakeť existovala terapia, jej poskytovateľ by bol miliardár, pretože by ho okrem tenistov vyvážili zlatom aj iné skupiny postihnutých. Tenisový lakeť nie je totižto výsadou iba tenistov, ale aj bejzbalistov, či iných športovcov, ktorí opakujú bekhendový pohyb. Nevyhýba sa ani pracujúcim, napríklad pri uťahovaní skrutiek dochádza k namáhaniu svalov predlaktia podobným spôsobom ako pri spomínaných športoch.

Nezanedbateľnú skupinu tvoria zamestnanci používajúci počítačovú myš. Možno to znie trochu zvláštne, ale pri fixácii prstov ruky na myši sú neustále napnuté extenzory, t.j. svaly, ktoré zdvíhajú dlaň a prsty. Takisto pri štrikovaní a ďalších činnostiach vyžadujúcich neustále napätie v prstoch a dlaniach dochádza k spusteniu symptómov. Takže tenisový lakeť nájdeme nielen pri tenise, ktorý mu prepožičal názov, ale všade tam, kde je od predlaktia vyžadovaný špecifický opakovaný pohyb.

Anatómia

Na laterálny epikondyl humeru sa pripája niekoľko svalov cez spoločný široký úpon. Na obrázku sú svaly predlaktia popísané a nás bude zaujímať najmä extenzor carpi radialis brevis (ECRB), pretože práve tento býva najčastejšie postihnutý, resp. úponová časť tohto svalu vykazuje najčastejšie poruchy.

Menej často bývajú postihnuté ostatné úponové časti pripojených svalov. Zrejme je to kvôli distribúcii napätí pri pohybe, kde najväčšiu časť akceptuje ECRB. Svaly zdieľajú spoločnú šľachu a úpon. Tie sú tvorené prevažne silnými kolagénovými štruktúrami rôzneho charakteru a smerom ku kosti sa ich elasticita znižuje na úkor pevnosti rovnako ako u iného úponového aparátu kdekoľvek v tele.

Symptomatika

Prítomná je tupá až pulzujúca bolesť v predlaktí, ktorá sa pri záťaži mení na ostrú až bodavú, vyžarujúcu smerom ku dlani alebo až do ramena. Postihnutý má problém pri extenzii dlane. Typickým príznakom je bolesť pri pokuse zdvihnúť ťažší predmet vyžadujúci široký úchop prstami a zároveň zdvih predlaktia, napríklad zdvihnutie tehly.

Existuje niekoľko testov na stanovenie diagnózy, taký asi najjednoduchší sa robí tak, že pacient vystrie prostredník a rotuje prst a dlaň okolo zápästia smerom hore s natiahnutým prostredníkom pričom terapeut kladie prstu odpor. Pri extenzii pacient udáva bolesť v laterálnej časti úponu.

Terapia

Zabudnite na rázové vlny, elektroliečbu, magnetoterapiu, zázračné krémy alebo obstreky. Mimochodom lokálne podané obstreky situáciu iba zhoršujú, pretože tlmia bolesti a umožňujú tak pacientovi pokračovať v patologickom pohybe a zhoršovať stav.

Terapia nie je veľmi závislá na druhu poškodenia, ale tu je potrebné si uvedomiť, že inú dobu liečenia vyžaduje poškodený spoj úpon-kosť, inú zasa úpon-šľacha prípadne šľacha-sval. Inú dobu vyžaduje liečenie v prípade, ak je poškodený priamo sval a ten chráni vegetatívny systém lokálnym spazmom, ktorý preťažuje úpon a vyvoláva tak podobnú symptomatiku ako v predošlých 3 spomínaných prípadoch.

  • Ak je poškodený iba sval a to v bežnom rozsahu, je doba liečenia rádovo v týždňoch.
  • Ak je však poškodenie niekde v oblasti šľacha-úpon-kosť, tu už je na mieste trpezlivosť, pretože regenerácia takmer čisto kolagénových reťazcov beží najpomalšie a ignoruje akékoľvek externé pokusy o urýchlenie. To je aj dôvod prečo treba v tomto prípade počítať s mesiacmi až 1 rokom ako orientačnou dobou rehabilitácie. 
  • Takisto je dôležité, či ide o drobné poškodenie, o mikrotrhlinky až trhliny alebo o masívnejšiu ruptúru, pretože drobné poruchy telo opravuje logicky rýchlejšie ako tie veľké.

Čo môžete urobiť pre regeneráciu? V prvom rade je potrebné prestať robiť pohyb, ktorý epikondylitídu vyvolal. Neexistuje iné a zázračné riešenie. Ak je zdrojom opakovaný pohyb, je nevyhnutné s ním prestať alebo ho upraviť tak, aby nedochádzalo k preťažovaniu úponu ECRB. Uvediem príklad - mal som v praxi klientku, ktorá sa sťažovala na dlhodobé bolesti asociované s tenisovým lakťom. Dôvodom bola neustála fixácia prstov a dlane na lacnej počítačovej myši. Klientke som odporučil kúpiť kvalitnú anatomicky formovanú 3D myš a striedať po dni prácu s myšou s prácou na touch pade, kde je vyžadovaný trochu iný pohyb dlane a prstov. Stav sa začal zlepšovať.

Ďalšou vecou, ktorú môžete urobiť pre zlepšenie stavu, je tlaková masáž ECRB. Ako keď sa vytláčajú zo zubnej pasty zvyšky. Orientácia masáže je vždy po svale od prstov smerom ku úponu, nikdy nie naopak - nesmie dochádzať k naťahovaniu svalu a dráždeniu úponu. Masážou svalu úpon síce nevyliečite, ale do istej miery zmierni svalový spazmus a na úpon sa tak dostáva menší ťah, čo mu umožňuje lepšie rehabilitovať a netrhlinkovať znovu. Drobné trhlinky sú obvykle príčinou zápalu, bolesti a spazmu a tak dokola. Ako médium odporúčam čokoľvek, čo preferujete. Ani tu neplatí, že lepší je chladivý alebo hrejivý krém. Lepšie je to, čo vám pocitovo robí dobre a to môže byť kľudne aj bravčová masť alebo olivový olej.

Môj záver: tenisový lakeť alebo laterálna epikondylitída je dlhodobá diagnóza, ktorá vyžaduje hlavne zmenu pohybovú stereotypu, ktorý ju vyvolal. Záleží na rozsahu a druhu poškodenia, od toho sa bude aj odvíjať doba liečenia a tú nie je možné príliš skrátiť.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.

Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...

Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...

Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku:

Ďalší z posturálnych nezmyslov je tzv. podsadenie panvy (na obrázku posterior pelvic tilt) a bohužiaľ s ním stretnete pravidelne, a to dokonca aj v SM systéme, ktorý je dnes už patologicky vnucovaný každému bez ohľadu na to, či mu prospieva alebo nie.