Terapia
Zabudnite na rázové vlny, elektroliečbu, magnetoterapiu, zázračné krémy alebo obstreky. Mimochodom lokálne podané obstreky situáciu iba zhoršujú, pretože tlmia bolesti a umožňujú tak pacientovi pokračovať v patologickom pohybe a zhoršovať stav.
Terapia nie je veľmi závislá na druhu poškodenia, ale tu je potrebné si uvedomiť, že inú dobu liečenia vyžaduje poškodený spoj úpon-kosť, inú zasa úpon-šľacha prípadne šľacha-sval. Inú dobu vyžaduje liečenie v prípade, ak je poškodený priamo sval a ten chráni vegetatívny systém lokálnym spazmom, ktorý preťažuje úpon a vyvoláva tak podobnú symptomatiku ako v predošlých 3 spomínaných prípadoch.
- Ak je poškodený iba sval a to v bežnom rozsahu, je doba liečenia rádovo v týždňoch.
- Ak je však poškodenie niekde v oblasti šľacha-úpon-kosť, tu už je na mieste trpezlivosť, pretože regenerácia takmer čisto kolagénových reťazcov beží najpomalšie a ignoruje akékoľvek externé pokusy o urýchlenie. To je aj dôvod prečo treba v tomto prípade počítať s mesiacmi až 1 rokom ako orientačnou dobou rehabilitácie.
- Takisto je dôležité, či ide o drobné poškodenie, o mikrotrhlinky až trhliny alebo o masívnejšiu ruptúru, pretože drobné poruchy telo opravuje logicky rýchlejšie ako tie veľké.
Čo môžete urobiť pre regeneráciu? V prvom rade je potrebné prestať robiť pohyb, ktorý epikondylitídu vyvolal. Neexistuje iné a zázračné riešenie. Ak je zdrojom opakovaný pohyb, je nevyhnutné s ním prestať alebo ho upraviť tak, aby nedochádzalo k preťažovaniu úponu ECRB. Uvediem príklad - mal som v praxi klientku, ktorá sa sťažovala na dlhodobé bolesti asociované s tenisovým lakťom. Dôvodom bola neustála fixácia prstov a dlane na lacnej počítačovej myši. Klientke som odporučil kúpiť kvalitnú anatomicky formovanú 3D myš a striedať po dni prácu s myšou s prácou na touch pade, kde je vyžadovaný trochu iný pohyb dlane a prstov. Stav sa začal zlepšovať.
Ďalšou vecou, ktorú môžete urobiť pre zlepšenie stavu, je tlaková masáž ECRB. Ako keď sa vytláčajú zo zubnej pasty zvyšky. Orientácia masáže je vždy po svale od prstov smerom ku úponu, nikdy nie naopak - nesmie dochádzať k naťahovaniu svalu a dráždeniu úponu. Masážou svalu úpon síce nevyliečite, ale do istej miery zmierni svalový spazmus a na úpon sa tak dostáva menší ťah, čo mu umožňuje lepšie rehabilitovať a netrhlinkovať znovu. Drobné trhlinky sú obvykle príčinou zápalu, bolesti a spazmu a tak dokola. Ako médium odporúčam čokoľvek, čo preferujete. Ani tu neplatí, že lepší je chladivý alebo hrejivý krém. Lepšie je to, čo vám pocitovo robí dobre a to môže byť kľudne aj bravčová masť alebo olivový olej.