A ak chrbtica niečo neznáša, tak je to vlhko a chlad. Táto kombinácia je smrteľná. Na prudkú zmenu teploty, v tomto prípade na pokles, reaguje telo prudkým stiahnutím svalov. Tie ťahajú za kostru a tlak sa prenáša až do chrbtice, ktorá je potom stláčaná a výsledkom je vyššie opísaný jav.
Iste, je to zjednodušený opis, ale na ilustráciu stačí.
Pripočítajte si k tomuto preťažené dýchacie cesty a máte plastický obraz toho, prečo vás zrazu bolí chrbtica, aj keď ste nikdy predtým nemali bolesti. Mrazivý a suchý vzduch je z tohto pohľadu podstatne prijateľnejší.
Ďalším dôvodom je nedostatok vitamínu D. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Ultrafialové žiarenie štiepi B jadro zlúčeniny za vzniku cholekalciferolu, teda vitamínu D3. Ten, kto strávil aspoň 2-razy do týždňa 20 min. na jarnom, či letnom slnku, má obvykle po probléme. V zime je slnečného svitu podstatne menej a počas poslednej zimy, keď bolo takmer neustále zamračené, ho bolo naozaj poskromne.
Pritom vitamín D ma v tele veľa funkcií. Okrem známych účinkov na kostrový systém a zuby, posilňuje imunitný systém, pôsobí protirakovinovo, atď.. Vitamín D má aj dokázateľné pozitívne účinky centrálny nervový systém. Deficit spôsobuje únavu a depresívne ladenie, čo ma priamu súvislosť s napätím v tele. Napätie vo svalstve spôsobuje ... bolesti. Ale to už vieme.
Minulý rok na jar som pozoroval rovnaký fenomén, ale v opačnom garde. Z týždňa na týždeň sa vtedy oteplilo, skončili chladné a vlhké dni a konečne zasvietilo slnko. Počet ľudí v mojej praxi z týždňa na týždeň klesol o polovicu :)
Bez ohľadu na počasie, bolesti chrbtice, či súvisiace problémy sa dajú účinne odstrániť. Objednať sa môžete tu. Ďalšie články nájdete tu