Je vaša chrbtica meteosenzitívna? Otestujte sa!

07.02.2015

Update 22.6.2018: článok som písal pred 3 rokmi v zime, ale jeho obsah je platný pre akékoľvek ročné obdobie, kde sa prudko mení teplota okolia, vlhkosť vzduchu a atmosférický tlak :)

Konečne máme pravú zimu. V mojej praxi sa to dá poznať aj podľa toho, že klesá počet prípadov bolestí chrbtice. Evidentne existuje súvislosť medzi aktuálnym počasím a zdravotným stavom. Možno to poznáte aj sami. Najmä pri zmenách počasia alebo tlaku sa objavujú dôverne známe pocity - od bolestí, cez mravenčenie až po napríklad závrate.

Jednoducho povedané, telo reaguje na zmeny.

Chrbát, či chrbtica nie je výnimkou. Napokon, v miestach stavcov sa do miechy napájajú nervy, ktoré inervujú celé telo, vrátane vnútorných orgánov. Táto súvislosť sa odborne nazýva viscero-vertebrálne vzťahy a poukazuje na vzájomnú súvislosť medzi stavom vnútorných orgánov a stavom chrbtice.

Napríklad počas vlhkého a chladného počasia pozorujem zvýšený výskyt bolestí hornej časti hrudnej chrbtice. Tam sa priväzujú nervy, ktoré inervujú aj dýchacie cesty. Súvislosť čisto náhodná? Určite nie.

Preťažený orgán si potom "kradne" energiu cez nervy od chrbtice, čo ovplyvňuje stabilitu príslušnej časti a prejaví sa neskôr ako blokové postavenie stavcov, čo sebou prináša zvýšený tlak na medzistavcové platničky a spôsobuje útlak nervov.

Výsledkom je bolesť. Niekedy lokalizovaná v mieste chrbtice, ale často vystreľujúca smerom od chrbtice smerom do pŕs. Nezriedka ma postihnutý pocit, že sa nemôže nadýchnuť, zažíva stavy podobné predinfarktovým. Viac sa dočítate v článku Bolesti chrbtice vás môžu dohnať až na psychiatriu.

November a december 2014 bol vlhký a chladný, s teplotami okolo 5-10 stupňov nad nulou. Málo na to, aby zamrzla zem a dosť na to, aby sa vo vzduchu kumulovalo dostatok vlhkosti. Pamätáte? Vlhké a sychravé dni, nedostatok priameho slnečného svitu, neustále pod mrakom ... Pozrime sa, čo to robí s telom.

Pri zvýšenej vlhkosti vzduchu má človek tendenciu sa viacej odhaľovať. Telo generuje veľa tepla a na reguláciu telesnej teploty používa potenie. Pot sa neodparuje a preto nás to núti rozopínať sa v zúfalej snahe zbaviť sa vlhkosti na pokožke. Tým umožňujeme vlhkému a studenému vzduchu, aby atakoval telo. V prípade chrbtice je najčastejšie postihnutá krčná chrbtica, horná časť hrudnej chrbtice a drieková chrbtica - všade tam sa vlhký a chladný vzduch ľahko dostane.

A ak chrbtica niečo neznáša, tak je to vlhko a chlad. Táto kombinácia je smrteľná. Na prudkú zmenu teploty, v tomto prípade na pokles, reaguje telo prudkým stiahnutím svalov. Tie ťahajú za kostru a tlak sa prenáša až do chrbtice, ktorá je potom stláčaná a výsledkom je vyššie opísaný jav.

Iste, je to zjednodušený opis, ale na ilustráciu stačí.

Pripočítajte si k tomuto preťažené dýchacie cesty a máte plastický obraz toho, prečo vás zrazu bolí chrbtica, aj keď ste nikdy predtým nemali bolesti. Mrazivý a suchý vzduch je z tohto pohľadu podstatne prijateľnejší.

Ďalším dôvodom je nedostatok vitamínu D. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Ultrafialové žiarenie štiepi B jadro zlúčeniny za vzniku cholekalciferolu, teda vitamínu D3. Ten, kto strávil aspoň 2-razy do týždňa 20 min. na jarnom, či letnom slnku, má obvykle po probléme. V zime je slnečného svitu podstatne menej a počas poslednej zimy, keď bolo takmer neustále zamračené, ho bolo naozaj poskromne.

Pritom vitamín D ma v tele veľa funkcií. Okrem známych účinkov na kostrový systém a zuby, posilňuje imunitný systém, pôsobí protirakovinovo, atď.. Vitamín D má aj dokázateľné pozitívne účinky centrálny nervový systém. Deficit spôsobuje únavu a depresívne ladenie, čo ma priamu súvislosť s napätím v tele. Napätie vo svalstve spôsobuje ... bolesti. Ale to už vieme.

Minulý rok na jar som pozoroval rovnaký fenomén, ale v opačnom garde. Z týždňa na týždeň sa vtedy oteplilo, skončili chladné a vlhké dni a konečne zasvietilo slnko. Počet ľudí v mojej praxi z týždňa na týždeň klesol o polovicu :)

Bez ohľadu na počasie, bolesti chrbtice, či súvisiace problémy sa dajú účinne odstrániť. Objednať sa môžete tu. Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...