Zápal sedacieho nervu - syndróm m. piriformis

25.08.2017

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval jeden klient s akútnym syndrómom m. piriformis, týmto mu ďakujem a prajem skoré uzdravenie aj napriek veľmi emotívnej recenzii na Google, ktorú som za svoju snahu dostal.

Anatómia

Musculus piriformis alebo sval hruškový je malý oploštený sval lokalizovaný v panve v tesnej blízkosti ischiatického nervu, viď obrázok.

Pic By Patrick J. Lynch & KDS4444 - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skeleton_whole_body_ant_lat_views.svg, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53169641

Piriformis syndróm

Je diagnóza spojená s ischiatickým nervom, ktorej podstatou je utláčanie nervu spomínaným svalom. To spôsobuje bolesti prevažne cca od polovice sedacieho svalu po celej zadnej prípadne bočnej strane nohy v zmysle priebehu nervu. Bolesti sú silné, zápalového charakteru, často sprevádzané brnením a svalovou slabosťou a zhoršujú sa pri chôdzi alebo priťahovaní a rotácii nohy.

Diagnostika

Je pomerne zložitá, najpresnejšia je magnetická rezonančná neurografia, ktorá je však náročná a v podstate ťažko dostupná. Na bežnú diagnostiku sa používa niekoľko pohybov, napríklad ako v tomto videu: 

Ďalej je vhodné vylúčiť iritáciu nervového koreňa L5-S1 poškodenou platničkou, ktorý sa tiež podieľa na inervácii m. piriformis. Iritovaný koreň môže spôsobovať spazmovanie m. piriformis a takto stiahnutý sval dráždi ischiatický nerv a podieľa sa na jeho zápale.

Postihnutý veľmi citlivo reaguje pri kontakte úponu m. piriformis a hĺbkovej masáži sedacieho svalu, ktorý kryje hruškový sval.

Patofyziológia

Syndróm piriformis sa častejšie objavuje u bežcov, cyklistov a iných osôb, ktorých pohyby sa obmedzujú na jednu rovinu (zozadu dopredu), pričom absentujú rotačné pohyby. (Spomínaný klient uviedol, že 2-3 hodiny tlačil kosačku, čo by zodpovedalo uvedenému). Akútna trauma a skrátenie z dôvodu spazmu je takisto jeden zo spúšťačov.

Terapia

Vzhľadom na komplikovanosť prípadu sú možnosti obmedzené - hĺbková masáž na uvoľnenie spazmu, masáž úponu, terapia akupresúrnych bodov, myofasciálne techniky a strečing. Dôležité je aj uvoľnenie chrbtice v L5-S1. Väčšina terapeutov sa zhoduje (a tvrdím to aj ja), že najlepšie výsledky prináša postupné naťahovanie svalu vlastnými silami, z množstva dostupných techník poukazujem na túto, ktorú preferujem (a poradil som ju v málo pozmenenej forme aj klientovi):

Záver

Piriformis syndróm je pomerne častá diagnóza s trochu komplikovanejšou diagnostikou, ale veľmi dobrou prognózou, ktorá si však vyžaduje trpezlivosť. Na natiahnutie stiahnutého svalu a liečenie zapáleného nervu je potrebných aj niekoľko týždňov a podstatnú časť úspechu zabezpečí cielené jednoduché cvičenie.

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Nedávno sa mi dostali do rúk výsledky prieskumu o recenziách na internete a jednou z informácií, ktorá ma zaujala, bola štatistika hodnotiaca dôvody, prečo zákazníci píšu negatívne recenzie.

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval jeden klient s akútnym syndrómom m. piriformis, týmto mu ďakujem a prajem skoré uzdravenie aj napriek veľmi emotívnej recenzii na Google, ktorú som za svoju snahu dostal.

Hneď na začiatku chcem povedať, že zámerom tohto blogu nie je nahnevať poskytovateľov ani užívateľov tradičnej čínskej medicíny. Vysvetlenie nájdete na konci. Musel som použiť nejaký pozornosť priťahujúci nadpis, lebo mám pocit, že v dnešnej dobe sa čítajú iba recepty a aj to len tie, ktoré majú v nadpise nejaké preexponované adjektívum,...