Prečo je nevyhnutné uvoľniť chrbticu hneď, ako vás „sekne“

19.05.2015

Seklo vás niekedy? Ak áno, tak dôverne poznáte symptómy - ostrá, až bodavá bolesť, vystreľujúca smerom od chrbtice do rôznych častí tela podľa toho, v ktorej časti chrbtice k problému došlo.

Bolesť niekedy zmizne spontánne sama, v priebehu pár dní, ale v drvivej väčšine prípadov pretrváva aj týždne až mesiace. A to je problém a poriadne veľký, aj keď sa to na začiatku nezdá.

Bolesť ako taká problémom nie je, je to len signál tela, že niečo nie je v poriadku. Čo je však oveľa dôležitejšie a má zásadný vplyv na váš ďalší život a zdravie, je tzv. blokové postavenie stavcov s útlakom priľahlých štruktúr, najmä platničiek a nervov. Posunutý stavec "blokuje" chrbticu, tlačí na platničku a tá tlačí na nerv.

Blokové postavenie stavcov môže byť spôsobené viacerými faktormi. Sú to napríklad genetika, rastové deformity, aktuálna fyzická, či psychická trauma, stres, atď. Výsledkom je zvýšený tlak na stavce chrbtice, ktorý sa prenesie na platničku a dôjde k jej deformácii a následnému útlaku nervu - "seknutiu". Na obrázku nájdete typický prejav - "seknutie" v driekovej chrbtici, kde platnička povolí a začne utláčať príslušný nerv.

Blokové postavenie stavcov zahŕňa minimálne dve zložky, ktoré sú navzajom komplementárne, závislé od seba. Jedna z nich je obvykle porucha fazetového kĺbu a druhá porucha platničky, prípadne existujú vedľa seba naraz. Takže dôjde k tzv. subluxácii fazetového kĺbu, stavce pritlačia na platničku ako zverák a jej jadro, keďže je nestlačiteľné, začne deformovať, vytláčať obal. Telo reaguje silným spazmom hlbokého svalstva.

Ak sa tento stav ihneď nevyrieši, problém sa zväčšuje, čo môžete vidieť na ďalšom obrázku. Problém začne ako protrúzia, vtedy jadro len vytláča obal smerom k nervu. Ak sa stav nerieši, deformita narastá, jadro trhá obal a začne vytekať do miechového kanála a neskôr sa začne oddeľovať a existovať samostatne ako sekvester.

Čím skôr sa chrbtica uvoľní, tým skôr dostane poškodené tkanivo platničky šancu regenerovať. Pozrite si video:

Tu si treba predovšetkým uvedomiť, že stavba platničky je v rámci tela unikátna. Platnička nie je zásobená cievami, takže jej regenerácia beží podstatne pomalšie ako u zvyšku tela. Vzhľadom na to, že plní tlmiacu a separačnú funkciu v chrbtici, tak je na rozdiel od zvyšku tela aj neustále vystavená vplyvom vyplývajúcim z pohybu tela najmä vo vzpriamenej polohe a to proces hojenia výrazne spomaľuje.

Nepodceňujte prosím "seknutia" a keď môžete, snažte sa ich s pomocou fundovaného terapeuta čím skôr zbaviť, ušetríte si tak veľa bolestí, komplikácií a v neposlednom rade aj peňazí na dlhú liečbu s neistým výsledkom. Pretože veľakrát aj operácia neprinesie želaný výsledok a aj tu platí, že najmä prevencia alebo včasná pomoc je v konečnom dôsledku efektívnejšia a lacnejšia ako odstraňovanie katastrofy.

Pravidelne sa vo svojej praxi stretávam s ľuďmi, ktorí behajú napríklad so seknutými krížami tri štyri mesiace. Keď sa po tejto dobe dostanú ku mne na uvoľnenie, už len zalomím rukami ... A potom dlhodobo spolu riešime stav, ktorému sa včasnejším príchodom dalo predísť.

Aj keď to znie paradoxne, uvoľňovanie chrbtice ani v akútnej fáze problému nebolí, práve naopak, okamžite prinesie úľavu od bolestí a ušetrí vám hromadu bolestí a starostí. Lieky, ani injekcie váš stav uspokojivo ani dlhodobo nevyriešia, aj tu platí, že majú v celom procese skôr pomocný charakter.

Takže uvoľniť chrbticu, eliminovať faktory kvôli ktorým došlo k problému a cvičiť cielené jednoduché cviky ...

Držím palce. Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...