Tŕpnutie prstov a končatín - predzvesť vážnejších problémov

14.04.2017

Privítal som ďalšieho klienta a na obligátnu otázku, čo ho trápi, mi odpovedal tak, ako niekoľko iných pred ním "Nóó veľmi ma bolela krčná chrbtica, ale už je to oveľa lepšie, už mi iba prsty tŕpnu".

Vyviedol som z omylu jeho, vyvediem aj vás.

Nie je to lepšie. Nie je to vôbec dobré a určite to nie je niečo, čo môžete podceňovať. Pravdupovediac je to horšie a zhoršuje sa to.

Na úvod trochu anatómie, odborníci odpustia zjednodušenie. Periférne nervy, v tomto prípade somatické, vedú signály z kože a svalov hlavovými a spinálnymi formáciami do centrálneho nervového systému a späť. Za normálnych okolností je citlivosť adekvátna, neobmedzená a primeraná veku a genetike.

Zhoršovanie citlivosti spolu s bolesťami krčnej chrbtice môže znamenať, že v mieste, kde nerv prechádza do miechy, je zvýšená kompresia a tá spôsobí zúženie. Odborne sa tento stav nazýva neuroforaminálna stenóza (neuroforamen=otvor/štrbina pre nerv, stenóza=stenčenie), čiže zúženie priestoru pre nerv.

Retrieved from http://orthoinfo.aaos.org/figures/A00332F05.jpg
Retrieved from http://orthoinfo.aaos.org/figures/A00332F05.jpg

Niečo na nerv tlačí a to niečo je obvykle platnička alebo stavec. Ako keby ste na nerv pripevnili svorku.

Cievne zásobenie nervu zabezpečujú povrchové cievy, ktoré vedú krv aj dovnútra nervu a privádzajú výživu a kyslík. Ak je nerv pritlačený, často dochádza k obmedzeniu cievneho zásobenia a ochudobňovaniu nervového tkaniva najmä v častiach, ktoré sú najďalej od miechy, čiže v prstoch. Nedokysličované nervového tkanivo postupne odumiera a to je jeden z dôvodov straty citlivosti, či tŕpnutia.

http://www.nervestudy.com/wp-content/uploads/2013/03/0011.jpg
http://www.nervestudy.com/wp-content/uploads/2013/03/0011.jpg

Čo je však ešte horšie, to je fakt, že postupne kolabujú platničky, pretože zvýšený tlak z dôvodu funkčných blokád, sa týka aj ich. Platničky brachiálneho plexu (doslova ručného pletenca, čiže sústavy nervov, ktoré inervujú ruku, ramená) sú podstatne subtílnejšie ako platničky hrudnej a driekovej chrbtice a nezriedka v priebehu týždňov či mesiacov, keď sa blokáda nerieši, postupne degenerujú až do operačného stavu. Ten v popise z magnetickej rezonancie poznáte aj podľa vety "zúžený spinálny kanál" (spinálna stenóza).

Takže na začiatku máme jednoduchý prípad, jednoduchú blokádu, jednoduchý akútny stav a neriešením a potláčaním liekmi z neho za pár mesiacov dostaneme chronický stav, ktorý prináša viacvrstvové problémy typu poškodené platničky, neuropatie, výrastky a hlavne BOLESŤ BOLESŤ BOLESŤ. Výsledky operácií bývajú prinajmenšom diskutabilné, najmä z dôvodu závažnosti operačného výkonu v obmedzenom priestore a tesnej blízkosti nervov.

Tŕpnutie prstov podporuje podozrenie na chronické degeneratívne procesy zasahujúce nielen periférne nervy, ale aj medzistavcové platničky a priľahlé neuroforaminálne priestory.

Správna diagnostika odhalí súvislosť s chrbticou a vylúči iné príčiny ako napríklad zúžený karpálny tunel, či diabetická neuropatia.

Podobné symptómy sa objavujú aj na iných častiach tela, predlaktiach, ramenách, či stehnách alebo lýtkach. Ak je pôvodcom chrbtica, je nevyhnutné stav riešiť okamžite, cielenou terapiu a cvičením a pri správnej pohybovej životospráve je možné žiť bez problémov.

Regenerácia platničiek a nervov je beh na veľmi dlhú trať a nezriedka trvá mesiace, aj rok či dva, kým sa postihnuté tkanivá spamätajú. Nedávno ma jeden klient informoval, že tie prsty, ktoré mu tŕpli, sú už v poriadku a trvalo to asi mesiac. Krk ho našťastie prestal bolieť po štyroch dňoch od terapie.

Tak som mu povedal, že to najdôležitejšie urobil on - neotáľal a prišiel.

Ja som urobil len to, čo viem ...:)

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Nedávno sa mi dostali do rúk výsledky prieskumu o recenziách na internete a jednou z informácií, ktorá ma zaujala, bola štatistika hodnotiaca dôvody, prečo zákazníci píšu negatívne recenzie.

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval jeden klient s akútnym syndrómom m. piriformis, týmto mu ďakujem a prajem skoré uzdravenie aj napriek veľmi emotívnej recenzii na Google, ktorú som za svoju snahu dostal.

Hneď na začiatku chcem povedať, že zámerom tohto blogu nie je nahnevať poskytovateľov ani užívateľov tradičnej čínskej medicíny. Vysvetlenie nájdete na konci. Musel som použiť nejaký pozornosť priťahujúci nadpis, lebo mám pocit, že v dnešnej dobe sa čítajú iba recepty a aj to len tie, ktoré majú v nadpise nejaké preexponované adjektívum,...