Sezóna seknutých krížov a krkov je v plnom prúde

28.11.2021

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať meno svojho boha nadarmo. 

Z anatomického hľadiska obvykle dôjde k vyklenutiu - protrúzii platničky a tlaku na spinálne nervy. Vyklenutie medzistavcovej platničky je zasa dôsledkom poruchy statiky chrbtice a má niekoľko dôvodov. Porucha statiky zasa súvisí aj so svalstvom a takto by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej a odhaľovať sieť príčinných súvislostí, pretože všetko so všetkým súvisí. Viac informácii nájdete napríklad v týchto článkoch.


Je zaujímavé, že zvýšený výskyt problémov pohybového aparátu sa zaznamenáva práve počas tohto ročného a meteorologického obdobia. Súvisí to najmä s nasledovnými faktormi:

  • Dovolenka je už obvykle dávno za vami a jej pozitívne efekty, ako je uvoľnenie, absencia stresu a aspoň na chvíľu život bez dennodenných povinností, sú už len príjemnou spomienkou. 
  • Na to logicky nadväzuje návrat do práce, návrat k pohybovým stereotypom a dennodennému stresu, čiže napätiu a napätie predsa napína svaly, tie ťahajú za kostru a chrbticu a tá potom tlačí na platničky a nervy.
  • Vlhké a chladné počasie je ideálnym prostredím pre vznik a rozvoj problémov, na chlad telo reaguje stiahnutím svalov, vlhko zasa umocňuje vplyv prostredia na telo.

Vymenoval som len základné faktory, určite ich vo svojom živote nájdete oveľa viac.


Dobre, čo s tým? Aj tu platí, že prevencia je oveľa jednoduchšia a menej nákladná, ako riešenie havárie. Ak má človek dostatok pohybu, zdravú životosprávu a pravidelne si hlavu ventiluje nejakou športovou alebo spoločenskou aktivitou, jeho šance vyhnúť sa problémom sú lepšie.

Ak však už k havárii dôjde, je dôležité nenechať to len tak. Bežne sa stáva, že si postihnutý sám naordinuje "liečbu", ktorá v jeho podaní pozostáva z konzumácie liekov od bolesti a vráti sa do práce. Neuvedomuje si, ako veľmi si zakladá na budúce, oveľa vážnejšie problémy. Pretože vypnutie blikajúcich kontroliek nie je riešením, je to doslova cesta do pekla telesných bolestí. Analgetiká iba potláčajú bolesť, aj to iba čiastočne a umožňujú človeku fungovať aj napriek tomu, že ho telo žiada o pokoj.

Tak dochádza k deformáciám platničiek, telo neregeneruje, stav sa postupne zhoršuje a opakuje so skracujúcim sa intervalom. Najprv vás sekne raz za 5 rokov, potom raz za 2, potom raz do roka a nakoniec aj 5 krát za rok, to už keď nepočúvate vôbec. Postihnutý obvykle končí na operačnom stole a nechápe, ako k tomu došlo. Za rok dva si operáciu zopakuje, pretože tú prvú facku od tela nepochopil a okrem toho mechanický zásah do chrbtice ovplyvňuje aj stabilitu priľahlých častí, takže sa obvykle potom operuje nad alebo pod.

Aj na seknutie existuje riešenie. Ale ak čakáte, že vás z vašich povinností voči vlastnému telu vyseká zázračný prípravok alebo ruky liečiteľa, ste na omyle. Áno, primárnym krokom by malo byť napríklad uvoľnenie chrbtice, aby telo dostalo šancu regenerovať. Umožníte tým svojmu telu naštartovať ozdravné procesy a pripravíte priestor pre to, čo je oveľa dôležitejšie.

A to je zmena pohybových stereotypov. Pohybom ste sa do problému dostali, zmenou pohybu máte šancu svoj problém eliminovať alebo aspoň zastabilizovať. Záťažové sedenie, manipulácia s bremenami mimo neutrálnej chrbtice, neustály predklon nad mobilom, relaxovanie v ohnutej chrbtici ... To je pár príkladov stereotypov, ktoré vás postupne dostanú bližšie k operačnému stolu. K úprave pohybového režimu neoddeliteľne patrí ďalšia dôležitá súčasť rehabilitácie.

A to je cielené cvičenie nielen na postihnutú časť chrbtice. Napríklad jednoduchými strečingovými cvikmi na krčnú chrbticu sa dá podstatne zlepšiť rozsah pohybu a uvoľniť nielen svalstvo, ale aj medzistavcové priestory. Na driekovú chrbticu sú na uvoľnenie vhodné napríklad spinálne rotácie a na posilnenie svalstva zasa hyperextenzie pri úplnej izotónii. Výsledky sa obvykle dostavia po dvoch troch týždňoch (mám overené na vlastnej koži a potvrdzujú mi to aj moji klienti), ale podmienkou je dennodenné cvičenie.

Ruka v ruke ide úprava životného štýlu, životosprávy a pohybových návykov. Od úpravy jedálnička, cez úpravu hmotnosti, až po úpravu vzťahu k vlastnému telu. Zmena pohybových steretypov je základ, na ktorom sa stavia úspešná rekonvalescencia.

Zaujímavé je, že ak na aute začne blikať nejaká kontrolka, okamžite sa s ním ide do servisu, nehovoriac o tom, že ste povinní absolvovať pravidelné prehliadky. Ak začne blikať kontrolka na tele, vezmeme si tabletku a výstražné svetlo ignorujeme. A to až do chvíle, keď nás telo vypne úplne a rekonvalescenia je potom dlhá a nákladná. Vaše telo, je vaše auto, vezie vás životom a potrebuje od vás, aby ste mu venovali pozornosť a údržbu.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.