Osteodemystifikácia alebo ako je to vlastne s výrastkami?

20.09.2015

Osteofyty, slovensky výrastky, patria k bežným nálezom na kostre človeka. Všeobecne je rozšírený názor, že osteofyty sa tvoria iba na chrbtici, ale pravda je taká, že ich nájdete takmer všade tam, kde sú kosti, resp. kĺbové spojenia.

A kto nevedel, že chrbtica má kĺby, teraz to už vie.

Ďalší všeobecne rozšírený názor je, že osteofyty sú sprievodným javom iba chorobných procesov. Pravda je však taká, že väčšina ľudí po 50. roku by po magnetickej rezonancii vykazovala nález. Lenže podstatná časť nálezov je asymptomatická, čiže nevykazuje žiadne príznaky, patrí k starnutiu chrbtice, takže postihnutý ani nevie, že nejaké výrastky má.

Takí ľudia jednoducho majú šťastie :)

My ostatní o existencii výrastkov vieme svoje. Medzi najčastejšie symptómy patrí bolesti rôznej škály a druhu. Od pocitov tŕpnutia, cez lokálne bolesti až po bolesti vyžarujúce. Intenzita sa mení od jemnej, znesiteľnej až po stavy, v ktorých máte chuť škriabať sa po stene.

To vtedy, keď už je výrastkami obrastený nerv.

Ako sa človek dostane až do takéhoto stavu? Tak v prvom rade postupne. Osteofyty nevzniknú zo dňa na deň, trvá to mesiace až roky, kým si niečo také telo vybuduje. Ako v prípade každého systémového ochorenia, ani tu nie je úplne jasná príčina. Usudzuje sa na genetické dispozície, rastové faktory, absenciu pohybu a pod.

Na prípade Aleny (43 rokov) si popíšeme typický vývoj. Alena je dobrák a všetko zvláda sama, aj keby nemusela. Navyše si na krk berie aj cudzie povinnosti a starosti. Alena nemá čas na seba, je neustále v strese, práca, deti, kamarátkine problémy, blízkej aj vzdialenej rodine treba pomôcť... Alenu začal bolieť krk už po dvadsiatke. Vystresované telo, stiahnuté svaly, hlavne tie v oblasti krku. Keďže nemá čas cvičiť, nemá ani dve minúty denne, aby si ponaťahovala stiahnutú krčnú chrbticu, tá sa začne blokovať. Roztlačené platničky tlačia na nervy, bolesti sú najprv tupé, neskôr, keď už mučené telo reaguje lokálnymi zápalmi, bolesť prechádza do pálenia a vyžarovania. Bolesti sú obmedzujúce, pri každom pohybe ich cítiť. Telo, aby sa vyhlo bolesti, najmä v krajných polohách, začne tvoriť osteofyty, výrastky, ktoré majú chrbticu zastabilizovať tak, aby sa viac nehýbala, čiže aby viac nedochádzalo k bolesti. Výsledkom je takmer úplne obmedzený pohyb, bolesti a zničené platničky.

Čo by ste poradili ľuďom ako je Alena, ktorí sa rútia k podobnému peklu?

Prvoradé je pochopiť, že sám od seba problém nezmizne. Tu je potrebná kombinácia externej pomoci a vlastnej práce. Externá pomoc uvoľní blokády, platničky, utlačené nervy a telu je umožnené regenerovať. Príklad externej pomoci nájdete na youtube na mojom kanáli, napríklad v tomto videu:

Postihnutý môže potom cvičiť jednoduché cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice. Na youtube nájdete kopu videí s cvikmi, tu je jedno také:

Samozrejmosťou by malo byť pochopenie, že je na mieste byť aj tak trochu zdravý egoista a venovať sa predovšetkým sebe a potrebám svojho tela. Ten, kto sa rozdáva na všetky strany v dobrej viere, že tým pomáha ostatným, škodí v prvom rade sebe a jeho telo ho na to upozorňuje.

Jedným z najdôležitejších faktorov v liečbe je na prvý pohľad banálna vec a tou je pravidelnosť. Kto si myslí, že si stačí raz za týždeň ponaťahovať krk, je na obrovskom omyle. V počiatočných fázach liečby je aj trikrát denne taká optimálna kvóta a potom je samozrejmosťou dennodenné cvičenie.

Aj tu však treba byť realistom. V prípade ťažkých organických zmien, ktoré sa v organizme dejú roky, má akákoľvek terapia svoje limity. Ako v prípade ostefytov v neuroforamenoch, čiže v priestoroch, cez ktoré vchádzajú spinálne nervy do miechy. Prítomnosť výrastkov zužuje prechod pre nervy a dochádza k neustálemu kontaktu. Riešenie takéhoto stavu cvičením je otázne, tu už pomôže jedine dobrý neurochirurg, ak vôbec.

Prajem vám, aby ste sa do takéhoto stavu nedostali, aby ste pochopili, že problémom treba predchádzať, pretože prevencia je oveľa menej bolestivá a nákladná ako odstraňovanie katastrof. Ďalšie články k problematike:

Blokáda hrudnej chrbtice - tlak a bolesť na hrudi, pichanie pri srdci

Blokády hrudnej chrbtice

Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke

Bolesť krčnej chrbtice - protrúzia a extrúzia platničky C5-C6

Migréna a súvislosť s krčnou chrbticou

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu