Naprávanie - áno, či nie?

09.12.2014

Veľa ľudových príbehov založených na zaručených správach z kategórie "Jedna pani povedala" je venovaných tomuto fenoménu. Už som sa stretol s názormi, že je to nebezpečné, škodlivé a hrozí celý rad problémov, od trasúcich sa rúk asi až po čierne kiahne.

Uveďme veci na pravú mieru.

V prvom rade, nikto nič nenapráva a už vôbec nie platničky. Nie je fyzicky možné sa k nim dostať, sú uložené v medzistavcových priestoroch a chránené vrstvami väzív, svalov a kože. (Anatómovia odpustia zjednodušovanie).

Správnejší názov je uvoľňovanie. Čo sa pri uvoľňovaní deje? Jednoduchými a bezpečnými technikami sa uvoľňujú medzistavcové priestory, doslova sa zväčšuje ich objem a do takto vzniknutého priestoru sa naspäť sťahujú roztlačené platničky. Ustúpi útlak nervových koreňov a väčšina bolestí zmizne okamžite a zvyšok do jedného dvoch dní, keď sa revitalizujú nervové vlákna. Okrem toho sa razantne zlepší mechanická pohyblivosť chrbtice, pretože odstránené blokové postavenia stavcov už nebránia voľnému pohybu, takisto torzia o 1-2 cm dlhšej chrbtice je lepšia ako kratšej.

Čo sa týka rizík, tie závisia od aktuálneho zdravotného stavu, genetiky, vývojových procesov, anatómie, fyziológie a v neposlednom rade od schopností a kvalít terapeuta. Nie je samozrejme možné ich bagatelizovať, ale ani preceňovať. Každý človek by si mal v prvom rade uvedomiť, že uvoľňovanie chrbtice je razantná metodika a mal by sa ňu cítiť a zároveň dôverovať terapeutovi, ktorého si na základe referencií vybral.

Ak sa rozhodnete pre túto formu terapie a zaujíma Vás, ako často ju absolvovať, mal by ste vedieť, že je to prísne individuálne. V akútnych prípadoch je potrebné aj 3 krát za týždeň, aby poškodené tkanivo malo šancu regenerovať, v chronických prípadoch je zasa spočiatku potrebné uvažovať o týždňoch ako o odporúčanej časovej jednotke.

V ostatných prípadoch stačí raz za mesiac, za dva, podľa toho, ako sa kto cíti a koľko mu aktuálne život NALOŽIL NA CHRBÁT :)

Bez ohľadu na to, akú terapiu sa rozhodnete absolvovať, zverte sa do rúk človeku, o ktorom viete, že je dobrý v tom, čo robí. Pretože mať certifikát alebo vzdelanie je jedna vec a byť dobrý v praxi, je vec druhá. Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...